Dobry czas dla importerów. Dolar spadł o 10% a hrywna aż 22%.

Znaczące umocnienie złotówki tworzy dobry klimat dla importerów. Od połowy 2017 EUR straciło 2,2%, dolar 10% a hrywna nawet 22%.
Największe znaczenia dla handlu ma para EUR/PLN, wzrost wartości złotego od połowy 2017 wyniósł 2,22% co zapewne będzie skutkować zmniejszonym wpływem w złotówkach. Mało prawdopodobne aby udało się zrekompensować wzrost kursu podwyższeniem cen eksportowych. Przy skali polskiego eksportu do strefy EUR na poziomie ok 70 mld EUR rocznie, uszczuplenie budżetów będzie odczuwalne. Para USD/PLN wpływa na cenę surowców a szczególnie cenę benzyny na stacjach. Wzrost wartości złotego wobec USD o 10% od połowy 2017 z tylko częściowo zrekompensowała wzrost ceny ropy. Za ten okres ropa wzrosła o prawie 30 %.
W 2018 r złoty umocnił się w stosunku do szeregu walut w następującym stopniu:

Wzmocnienie złotego wobec dolara przyspieszyło w styczniu 2018 (4,24%). Super okazją są zakupy w sklepach wysyłkowych. Tak szybki spadek jest niepokojący.
Rekordzistą jest hrywna ukraińska, która zanotowała spadek od połowy 2017 aż 21,92%, W samym 2018 r spadła 5,8%. Jeżeli ktoś nie dobił targu to jest to dobra okazja na zakup surowców, towarów lub usług. Można się spodziewać, że wkrótce zobaczymy w Polsce więcej towarów i firm z Ukrainy.
Zwiększona atrakcyjność rynku polskiego spowodowana kursem sprzyjać będzie otwieraniu nowych firm, szczególnie przez cudzoziemców i ułatwianiu
pozyskiwanie nowych kontrahentów. Kredyty udzielone w walucie zmniejszają swoja wartość w złotówkach.
Portfele kredytowe banków w walutach ulegną zmniejszeniu.×

Zamówić rozmowę