Dotychczasowa statystyka tarczy antykryzysowej (na dzień 20 kwietnia 2020)

Wnioski o zwolnienie ze składek oraz postojowe

Do ZUS wpłynęło już 1,6 mln wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej:

  • 1,53 mln. z nich to wnioski o zwolnienie ze składek oraz wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych
  • 34,3 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców
  • 279,3 tys. to wnioski o postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Pierwsze świadczenia postojowe wypłacono 15 kwietnia 2020. Dotyczyło to ponad  86 tys. wnioskodawców, na których konta trafiło łącznie ponad 172 mln PLN. Kolejne 6,5 mln PLN trafiło do składających wnioski w poniedziałek 20 kwietnia.

Wnioski o kredyty i pożyczki

Po rozszerzeniu ilości osób uprawnionych do uzyskania niskooprocentowanej pożyczki w wysokości do 5 tys. PLN z PUP, u wszystkich mikroprzedsiębiorców liczba wniosków wzrosła i dała wynik 175 tys. złożonych wniosków.  Rząd szacował, że o pożyczkę starać będzie się niemal 2 miliony przedsiębiorców. Zatem w tej chwili wnioski złożyło mniej niż 10% uprawnionych.

Klienci banków złożyli 633 tys. wniosków o tzw. wakacje kredytowe. W ich wyniku banki odroczyły raty kredytów o wartości, co najmniej 18 mld PLN. Pozytywnie rozpatrzono 470 tysięcy z nich, czyli 86% całości złożonych wniosków. Do dnia 20 kwietnia ich liczba wzrosła niemal dwukrotnie. Zdecydowana większość z nich to podmioty z sektora MŚP. Łączna wartość odroczonych rat kredytowych dla przedsiębiorców to kwota niemal 24 mld PLN.

Dotychczasowa statystyka tarczy antykryzysowej (na dzień 20 kwietnia 2020)


×

Zamówić rozmowę