Eksport na Ukrainę cały czas pozostaje żywym i aktualnym tematem, ponieważ bliskość geograficzna i kulturowa stawia Ukrainę jako ważnego partnera handlowego.
Progress Holding posiada ponad 17 lat doświadczenia w eksporcie na Ukrainę, zdobywaniu doświadczenia jak pozyskać klientów na Ukrainie. Skutecznie pozyskaliśmy wielu klientów na Ukrainie. Obsługujemy 2 spółki notowane na WGPW NewConnect pochodzące z Ukrainy. W jakich dziedzinach wspieramy naszych klientów na Ukrainie?
Co eksportować na Ukrainę?
Ponieważ wielu klientów zastanawia się jak sprzedać towar na Ukrainie, co sprzedać na Ukrainie? Dlatego też w odpowiedzi na te pytania znajdujemy potencjalnych klientów na rynku ukraińskim w celu sprzedaży produktów polskiego eksportera. Doradzimy jak sprzedać na Ukrainie, jakie są stosowane cła, dokumentacja i certyfikaty. Podpowiemy co polscy eksporterzy wysyłają na Ukrainie. Dlatego tez poniżej przedstawiamy szereg wskazówek dla polskich eksporterów.
Sklep internetowy – sprzedaż do Ukrainy – ostatnio popularny temat. Dostajemy zapytania jak realizować sprzedaż na Ukrainę online, jak spowodować aby sprawnie działał sklep online na Ukrainę, jak pozyskać klientów na Ukrainie? Warto wiedzieć, że Ukraina ma rozbudowana sprzedaż internetową. Szczegóły opisujemy poniżej.
Sprzedaż na Ukrainę krok po kroku
Przedstawiamy po kolei jak wygląda eksport towarów na Ukrainę. Wyjaśnimy – co warto wiedzieć.
Firmy z Ukrainy – analiza rynku ukraińskiego – podzielimy się analizą jakie są wymogi związane z wprowadzaniem towaru do obrotu na rynek ukraiński. Jaka wyszukiwarka firm na Ukrainie jest odpowiednia. Zagadnienia te opisujemy na przykładach; jak prowadzić eksport żywności na Ukrainie, sprzedaż samochodu ciężarowego na Ukrainę, firmy budowlane na Ukrainie
Jak wystawić fakturę na Ukrainę – sprawy księgowe – sprzedaż do Ukrainy jest bez VAT, ale mogą być wyjątki. Jakim sposobem zidentyfikować nip firm z Ukrainy. Dlatego tez w poniższym tekście wyjaśnimy jak zaksięgować sprzedaż na Ukrainę.
Informacje o otwarciu firmy i prowadzeniu księgowości na Ukrainie znajdziesz tutaj
Eksport na Ukrainę - co eksportować na Ukrainę?
Rynek ukraiński, daleko nie wyczerpał możliwości dla polskich eksporterów i importerów. Pomimo różnych opinii Ukraina się zmienia i otwierają się okazje biznesowe. Pomimo, że cechą tego rynku jest wysokie ryzyk, i często można zostać oszukanym, to jednak w Ukrainie działa ponad 1000 polskich przedsiębiorców, głównie MŚP a eksport do Ukrainy polskich firm w 2018 r przekroczył 4,5 mld EUR. Ponadto polskie firmy na Ukrainie zwiększają obroty i zatrudnienie. Innym zagadnieniem jest finansowanie eksportu na Ukrainę. W tym przypadku jest szereg możliwości ale nie są one dostępne dla wszystkich przedsiębiorców.
Jakie towary eksportujemy na Ukrainę?
Co sprzedają polscy eksporterzy na Ukrainie:
Na Ukrainę eksportujemy: kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz ich części, pojazdy nieszynowe i części i akcesoria, maszyny i urządzenia elektryczne i akcesoria. Sprzedaż towarów do Ukrainy jest znacznie bardziej popularna niż sprzedaż usług. Eksport z polski do Ukrainy obejmuje bardzo duży asortyment towarów i usług, co nie jest wskazane w danych statystycznych. Rynek ukraiński zdobywany jest przez sieci detaliczne; Reserved, Smyk, CCC. Poza tym polscy eksporterzy na Ukrainie skutecznie sprzedają odzież, obuwie, artykuły gospodarstwa domowego, meble, itp. Ubezpieczyciele i banki również świadczą usługi w tym kraju.
Z czego składa się import z Ukrainy? Największy udział w imporcie dotyczy: żelaza, żeliwa i stali, chemikaliów organicznych oraz drewna i wyrobów z drewna, węgla drzewnego.
Co powinien wiedzieć polski eksporter?
Przede wszystkim powinien zebrać dane dotyczące danego produktu, jak wygląda praktyka handlu, jakie są dane techniczne produktów, jakie wolumeny są sprzedawana, jakie są zasady płatności, główni gracze na rynku. Można zidentyfikować nisze rynkowe, gdzie konkurencja nie jest tak duża. Progress Holding zajmuje się analizami danego produktu znalezieniem operatorów, dystrybutorów na lokalnym rynku ukraińskim. Klienci , którzy mogą stać się nabywcami produktów Waszej firmy. Ponadto, możemy wskazać konkurentów – zarówno lokalnych jak i zagranicznych.
Coraz więcej firm ukraińskich rozpoczyna biznes w Polsce.
Od kilku lat widzimy także dużą ilość firm polskich zakładanych przez Ukraińców. Dużo jest małych firm, których nie obejmują statystyki, ale widać w rejestrach KRS jak dużo jest właścicieli z nazwiskami rosyjskojęzycznymi.
Progress Holding zajmuje się analizami danego produktu znalezieniem operatorów, dystrybutorów na lokalnym rynku ukraińskim. Klienci , którzy mogą stać się nabywcami produktów Waszej firmy. Dlatego też, możemy wskazać konkurentów – zarówno lokalnych jak i zagranicznych.
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – napisz lub zadzwoń – office@progressholding.pl
Sklep internetowy - sprzedaż do Ukrainy
Dlaczego sprzedaż online jest wykorzystywana przez coraz więcej firm? Ponieważ koszty takiej sprzedażny są niższe niż sprzedaż tradycyjna, a w szczególności jeśli zdobywamy rynki zagraniczne. Po pierwsze powinniśmy wiedzieć, że sklepy online na Ukrainie funkcjonują od dawna i rynek jest podzielony. Wśród ukraińskich stron internetowych dominują portale ogłoszeniowe, takie jak: OLX, Prom, RST, RIA, Obyava, Aviso, Ukrboard, UkrGo, do wielojęzycznych zaliczane są Allbiz i 4biz2.biz Internauci chętnie oglądną wasz towar i jeśli cena będzie atrakcyjna to pokuszą się o zakup.
Jak pozyskać klientów na Ukrainie?
Krytycznym warunkiem jest przygotowanie wersji ukraińsko lub rosyjskojęzycznej. Kolejnym warunkiem jest możliwość wysyłki towarów dla osób fizycznych. Sprawdźcie czy wasze towary mogą być szybko dostarczane. Rynkową praktyka to zapłata przy odbiorze towaru. W takim przypadku należy przyjmować opłaty w hrywnie. Rozwiązanie problemu zapłaty w hrywnie nie jest trudne. Ważna jest polityka zwrotów jeśli realizujecie sprzedaż towarów do Ukrainy. Sprzedaż internetowa na Ukrainę jest dobrym kierunkiem ekspansji.
Sprzedaż na Ukrainę krok po kroku:
Eksport na Ukrainę co warto wiedzieć?
- Porównaj ceny konkurencji z uwzględnieniem cła i transportu, z pomniejszeniem marży na dystrybucję, jakie jest cło eksportowe
- Sprawdź, czy sprzedaż produktów na Ukrainę wymaga certyfikatu, jeśli tak to jak uzyskać certyfikat na sprzedaż produktów na Ukrainę?
- Określ sposób dystrybucji : jakimi kanałami dystrybuujemy? Jak pozyskiwać klientów na Ukrainie.
- Dowiedź się w jakie dokumenty musisz zebrać wykonując eksport na Ukrainę ?
- Zrozum jak się rozliczysz, jeśli kluczowym warunkiem klienta jest odroczona płatność.
- Rozlicz płatności w UAH, i określ sposób wysyłki pieniędzy do Polski?
- Zweryfikuje jak zaksięgować sprzedaż na Ukrainę
To są tylko przykładowe pytania na które powinieneś znać odpowiedzi.
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – napisz lub zadzwoń – office@progressholding.pl
Firmy z Ukrainy – analiza rynku ukraińskiego
Jak sprawdzisz czy firma istnieje na Ukrainie? Firmy ukraińskie zarejestrowane są w Jednolitym Rejestr Podmiotów Prawnych i Przedsiębiorców irc.gov.ua. Posiadamy dostęp do różnego rodzaju baz firm na Ukrainie w celu sprawdzenia autentyczności przedsiębiorstwa, nie ma jednak ogólnodostępnego rejestru dłużników. Dlatego też Progress Holding może indywidualnie zbadać kontrahenta na zlecenie. Możemy szybko sprawdzić wiarygodność klienta w sposób uproszony, lub szczegółowo sprawdzić jak płaci swoim kontrahentom, czy nie ma zaległości w rozliczeniach z dostawcami , jaka ma opinię u dostawców jako terminowy płatnik. Wiemy, jak sprawdzić rzetelność i wypłacalność firmy.
Wprowadzanie polskich spółek na rynek ukraiński wymaga przygotowania.
Proces ten zazwyczaj składa się z kilku etapów: analiza produktu i konkurencji, kanały dystrybucji, sposób implementacji planów. Wymogi związane z wprowadzaniem towaru do obrotu na rynek ukraiński są przygotowywane przez doświadczony zespół Progress Holding. Stosujemy sprawdzone rozwiązania, dzięki którym inne firmy skutecznie sprzedające towary na rynku ukraińskim.
Dobrym przykładem są firmy budowlane na Ukrainie. Wśród firm budowlanych tam pracujących znajdziemy znaczna ilość firm z Polski. Z kolei dużo ukraińskich firm budowlanych miało kłopoty z powodu niepłacenia przez inwestorów. W rezultacie kryzysu w 2014 r. ukraińskie firmy budowlane okazały się w Polsce i część z nich dobrze sobie radzi.
Ostatnio popularnym tematem jest sprzedaż samochodu ciężarowego na Ukrainę.
Lokalne firmy transportowe odnawiają park samochodów ciężarowych. Zwiększa się tez przepływ towarów pomiędzy Polska i Ukrainą. Coraz więcej firm ukraińskich pyta o zakup na Ukrainę samochodu ciężarowego bądź części samochodowych .
Eksport żywności na Ukrainę.
Pomimo, że Ukraina jest dużym eksporterem żywności to cały czas importuje poszczególne asortymenty. Eksport warzyw na Ukrainę wymaga odpowiednich dokumentów. Dla każdego towaru spożywczego potrzebny jest certyfikat pochodzenia. Z kolei z Ukrainy importowanych jest dużo produktów; zboże, kasze, miód, orzechy itp.
Napisz do nas a dostaniesz zestawienie dokumentów potrzebnych do eksportu żywności na Ukrainę. Z nami możesz bezpłatnie się ogłosić na międzynarodowym portalu 4biz2.biz
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – napisz lub zadzwoń – office@progressholding.pl
Jak wystawić fakturę na Ukrainę - sprawy księgowe
Faktura za sprzedaż na Ukrainę powinna zawierać pełne dane ukraińskiego nabywcy, w tym nip firmy. Jak sprawdzić NIP firmy z Ukrainy? Powinieneś to zrobić w Jednolitym Rejestr Podmiotów Prawnych i Przedsiębiorców (opisane wyżej). W fakturze wpisujesz VAT zerowy ponieważ jest to sprzedaż eksportowa. Do odliczenia VAT-u, bardzo ważnym jest, abyś otrzymał z urzędu celnego komunikat elektroniczny IE 599, który potwierdza wywóz towarów. Nie potrzebujesz tego przy eksporcie usług, jednakże powinieneś uzyskać od kontrahenta certyfikatu rezydencji z Ukrainy. Unikniesz wtedy wątpliwości lokalnego urzędy skarbowego czy podmiot istnieje. Ponadto sprzedaż usług podlega opodatkowaniu gdzie dana usługa była świadczona. Dzięki podpisanej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, podatek naliczany jest tylko raz.
Sprzedaż do Ukrainy jest bez VAT.
Częste pytania – sprzedaż na Ukrainę jaki VAT– jest wyjaśnione. Istnieje stereotyp , że przy eksporcie lub imporcie umowa na sprzedaż towaru lub usług z firma z Ukrainy jest niezbędna. Polskie przepisy nie stosują takiego wymogu, ale często strona ukraińska prosi o sporządzenie umowy.
Sprawdź, jak zaksięgować sprzedaż na Ukrainę – napisz lub zadzwoń – office@progressholding.pl