
Eksport na Ukrainę
Eksport na Ukrainę - co eksportować na Ukrainę?
Rynek ukraiński, daleko nie wyczerpał możliwości dla polskich eksporterów i importerów. Pomimo różnych opinii Ukraina się zmienia i otwierają się okazje biznesowe. Pomimo, że cechą tego rynku jest wysokie ryzyk, i często można zostać oszukanym, to jednak w Ukrainie działa ponad 1000 polskich przedsiębiorców, głównie MŚP a eksport do Ukrainy polskich firm w 2018 r przekroczył 4,5 mld EUR. Ponadto polskie firmy na Ukrainie zwiększają obroty i zatrudnienie. Innym zagadnieniem jest finansowanie eksportu na Ukrainę. W tym przypadku jest szereg możliwości ale nie są one dostępne dla wszystkich przedsiębiorców.
Jakie towary eksportujemy na Ukrainę?
Co sprzedają polscy eksporterzy na Ukrainie:
Na Ukrainę eksportujemy: kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz ich części, pojazdy nieszynowe i części i akcesoria, maszyny i urządzenia elektryczne i akcesoria. Sprzedaż towarów do Ukrainy jest znacznie bardziej popularna niż sprzedaż usług. Eksport z polski do Ukrainy obejmuje bardzo duży asortyment towarów i usług, co nie jest wskazane w danych statystycznych. Rynek ukraiński zdobywany jest przez sieci detaliczne; Reserved, Smyk, CCC. Poza tym polscy eksporterzy na Ukrainie skutecznie sprzedają odzież, obuwie, artykuły gospodarstwa domowego, meble, itp. Ubezpieczyciele i banki również świadczą usługi w tym kraju.
Z czego składa się import z Ukrainy? Największy udział w imporcie dotyczy: żelaza, żeliwa i stali, chemikaliów organicznych oraz drewna i wyrobów z drewna, węgla drzewnego.
Co powinien wiedzieć polski eksporter?
Przede wszystkim powinien zebrać dane dotyczące danego produktu, jak wygląda praktyka handlu, jakie są dane techniczne produktów, jakie wolumeny są sprzedawana, jakie są zasady płatności, główni gracze na rynku. Można zidentyfikować nisze rynkowe, gdzie konkurencja nie jest tak duża. Progress Holding zajmuje się analizami danego produktu znalezieniem operatorów, dystrybutorów na lokalnym rynku ukraińskim. Klienci , którzy mogą stać się nabywcami produktów Waszej firmy. Ponadto, możemy wskazać konkurentów – zarówno lokalnych jak i zagranicznych.
Coraz więcej firm ukraińskich rozpoczyna biznes w Polsce.
Od kilku lat widzimy także dużą ilość firm polskich zakładanych przez Ukraińców. Dużo jest małych firm, których nie obejmują statystyki, ale widać w rejestrach KRS jak dużo jest właścicieli z nazwiskami rosyjskojęzycznymi.
Progress Holding zajmuje się analizami danego produktu znalezieniem operatorów, dystrybutorów na lokalnym rynku ukraińskim. Klienci , którzy mogą stać się nabywcami produktów Waszej firmy. Dlatego też, możemy wskazać konkurentów – zarówno lokalnych jak i zagranicznych.
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – napisz lub zadzwoń – office@progressholding.pl
Sklep internetowy - sprzedaż do Ukrainy
Dlaczego sprzedaż online jest wykorzystywana przez coraz więcej firm? Ponieważ koszty takiej sprzedażny są niższe niż sprzedaż tradycyjna, a w szczególności jeśli zdobywamy rynki zagraniczne. Po pierwsze powinniśmy wiedzieć, że sklepy online na Ukrainie funkcjonują od dawna i rynek jest podzielony. Wśród ukraińskich stron internetowych dominują portale ogłoszeniowe, takie jak: OLX, Prom, RST, RIA, Obyava, Aviso, Ukrboard, UkrGo, do wielojęzycznych zaliczane są Allbiz i 4biz2.biz Internauci chętnie oglądną wasz towar i jeśli cena będzie atrakcyjna to pokuszą się o zakup.
Jak pozyskać klientów na Ukrainie?
Krytycznym warunkiem jest przygotowanie wersji ukraińsko lub rosyjskojęzycznej. Kolejnym warunkiem jest możliwość wysyłki towarów dla osób fizycznych. Sprawdźcie czy wasze towary mogą być szybko dostarczane. Rynkową praktyka to zapłata przy odbiorze towaru. W takim przypadku należy przyjmować opłaty w hrywnie. Rozwiązanie problemu zapłaty w hrywnie nie jest trudne. Ważna jest polityka zwrotów jeśli realizujecie sprzedaż towarów do Ukrainy. Sprzedaż internetowa na Ukrainę jest dobrym kierunkiem ekspansji.
Sprzedaż na Ukrainę krok po kroku:
Eksport na Ukrainę co warto wiedzieć?
To są tylko przykładowe pytania na które powinieneś znać odpowiedzi.
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – napisz lub zadzwoń – office@progressholding.pl
Firmy z Ukrainy – analiza rynku ukraińskiego
Jak sprawdzisz czy firma istnieje na Ukrainie? Firmy ukraińskie zarejestrowane są w Jednolitym Rejestr Podmiotów Prawnych i Przedsiębiorców irc.gov.ua. Posiadamy dostęp do różnego rodzaju baz firm na Ukrainie w celu sprawdzenia autentyczności przedsiębiorstwa, nie ma jednak ogólnodostępnego rejestru dłużników. Dlatego też Progress Holding może indywidualnie zbadać kontrahenta na zlecenie. Możemy szybko sprawdzić wiarygodność klienta w sposób uproszony, lub szczegółowo sprawdzić jak płaci swoim kontrahentom, czy nie ma zaległości w rozliczeniach z dostawcami , jaka ma opinię u dostawców jako terminowy płatnik. Wiemy, jak sprawdzić rzetelność i wypłacalność firmy.
Wprowadzanie polskich spółek na rynek ukraiński wymaga przygotowania.
Proces ten zazwyczaj składa się z kilku etapów: analiza produktu i konkurencji, kanały dystrybucji, sposób implementacji planów. Wymogi związane z wprowadzaniem towaru do obrotu na rynek ukraiński są przygotowywane przez doświadczony zespół Progress Holding. Stosujemy sprawdzone rozwiązania, dzięki którym inne firmy skutecznie sprzedające towary na rynku ukraińskim.
Dobrym przykładem są firmy budowlane na Ukrainie. Wśród firm budowlanych tam pracujących znajdziemy znaczna ilość firm z Polski. Z kolei dużo ukraińskich firm budowlanych miało kłopoty z powodu niepłacenia przez inwestorów. W rezultacie kryzysu w 2014 r. ukraińskie firmy budowlane okazały się w Polsce i część z nich dobrze sobie radzi.
Ostatnio popularnym tematem jest sprzedaż samochodu ciężarowego na Ukrainę.
Lokalne firmy transportowe odnawiają park samochodów ciężarowych. Zwiększa się tez przepływ towarów pomiędzy Polska i Ukrainą. Coraz więcej firm ukraińskich pyta o zakup na Ukrainę samochodu ciężarowego bądź części samochodowych .
Eksport żywności na Ukrainę.
Pomimo, że Ukraina jest dużym eksporterem żywności to cały czas importuje poszczególne asortymenty. Eksport warzyw na Ukrainę wymaga odpowiednich dokumentów. Dla każdego towaru spożywczego potrzebny jest certyfikat pochodzenia. Z kolei z Ukrainy importowanych jest dużo produktów; zboże, kasze, miód, orzechy itp.
Napisz do nas a dostaniesz zestawienie dokumentów potrzebnych do eksportu żywności na Ukrainę. Z nami możesz bezpłatnie się ogłosić na międzynarodowym portalu 4biz2.biz
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – napisz lub zadzwoń – office@progressholding.pl
Jak wystawić fakturę na Ukrainę - sprawy księgowe
Faktura za sprzedaż na Ukrainę powinna zawierać pełne dane ukraińskiego nabywcy, w tym nip firmy. Jak sprawdzić NIP firmy z Ukrainy? Powinieneś to zrobić w Jednolitym Rejestr Podmiotów Prawnych i Przedsiębiorców (opisane wyżej). W fakturze wpisujesz VAT zerowy ponieważ jest to sprzedaż eksportowa. Do odliczenia VAT-u, bardzo ważnym jest, abyś otrzymał z urzędu celnego komunikat elektroniczny IE 599, który potwierdza wywóz towarów. Nie potrzebujesz tego przy eksporcie usług, jednakże powinieneś uzyskać od kontrahenta certyfikatu rezydencji z Ukrainy. Unikniesz wtedy wątpliwości lokalnego urzędy skarbowego czy podmiot istnieje. Ponadto sprzedaż usług podlega opodatkowaniu gdzie dana usługa była świadczona. Dzięki podpisanej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, podatek naliczany jest tylko raz.
Sprzedaż do Ukrainy jest bez VAT.
Częste pytania – sprzedaż na Ukrainę jaki VAT– jest wyjaśnione. Istnieje stereotyp , że przy eksporcie lub imporcie umowa na sprzedaż towaru lub usług z firma z Ukrainy jest niezbędna. Polskie przepisy nie stosują takiego wymogu, ale często strona ukraińska prosi o sporządzenie umowy.
Sprawdź, jak zaksięgować sprzedaż na Ukrainę – napisz lub zadzwoń – office@progressholding.pl
Kadry i płace w Polsce
Jak znaleźć dobre firmę księgową lub dobre biuro rachunkowe?
Istnieje opinia, że „dobry księgowy jest jak dobra gospodyni w kuchni”. Nie sposób nie zgodzić się z tą opinią. Lecz nie wystarczy znaleźć biuro rachunkowe, trzeba znaleźć profesjonalne, uczciwe i kompetentnego biuro rachunkowe! Jakim kryteriom powinno odpowiadać dobre biuro rachunkowe?
Należy zwrócić uwagę na znaczenie rachunkowości zarządczej w firmie. Jest „równoległa” z księgowością i opiera się na tej samej podstawowej dokumentacji, niemniej jednak istnieją między nimi różnice. Rachunkowość generuje raporty podatkowe informacje, które są następnie przekazywane do organów podatkowych, w konsekwencji te same informacje stają się podstawą raportów zarządczych. Rachunkowość zarządcza analizuje dane firmy i określa status spraw bieżących. Na podstawie tych danych kierownictwo firmy podejmuje kluczowe decyzje dotyczące dalszej działalności. Usługi towarzyszące księgowości nie powinny zabierać czasu przeznaczonego na sprzedaż towarów.
Outsourcing w księgowości
W ostatnich latach wiele małych i średnich przedsiębiorstw coraz częściej korzysta z usług firm outsourcingowych świadczących usługi księgowe. Ma to na celu optymalizację procesów produkcyjnych i pozwala firmie skoncentrować się na podstawowej działalności. Dużym plusem jest fakt, że pracując z taką firmą, nie otrzymujesz ani jednego specjalisty od wąskiego profilu, ale zespołu profesjonalistów, którzy są gotowi prowadzić całą księgowość wraz z rachunkowością zarządczą i audytem. Usługi towarzyszące księgowości są sprawnie rozwiązywane.
Korzyści są liczne. Po pierwsze, jest to zmniejszenie kosztów prowadzenia księgowości, które obejmuje sprzęt, wypłaty wynagrodzeń, płatności podatków, kwestię urlopów i zwolnień lekarskich. Po drugie, koszty są zmniejszane przez dodanie tych usług do „wydatków”, a wtedy VAT w tym przypadku będzie podlegał odliczeniu. Średnio firma może obniżyć koszty usług księgowych o 20-30%.
Za kolejną zaletę można uznać za jakość świadczonych usług. Praca księgowych jest kontrolowana przez audytora i kierownictwo kontroli wewnętrznej. Takie firmy bardzo szybko reagują na zmiany w przepisach i dysponują dostępnymi pakietami oprogramowania księgowego i prawnego. To z kolei daje gwarancję, że rachunkowość zostanie przeprowadzona prawidłowo, a raportowanie zostanie utworzone i złożone w odpowiednim czasie, usługi towarzyszące księgowości wykonane na czas.
Odpowiedzialność za rezultat – w naszym przeładowanym niekiedy czasie ta zaleta jest również bardzo ważna. Przekazując księgowość firmie zewnętrznej, zawiera się umowę, w której odpowiedzialność firmy outsourcera za spowodowanie szkód w świadczeniu usług w wyniku błędów i pominięć, a także naruszenie prawa i nieterminowe przedłożenie raportów jest klauzulą obowiązkową. Dlatego firma outsourcingowa przyjmuje z reguły całe ryzyko szkód wynikających z zapłaty kar, grzywien itp.
Trzeba powiedzieć, że wraz z rozwojem handlu światowego rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy pomagają w tworzeniu przedsiębiorstw (w tym spółek) za granicą. Następnie podejmują się zarówno wsparcia biznesowego, jak i księgowego dla firmy. Są to międzynarodowi eksperci księgowi ze znajomością specyfiki pracy, ustawodawstwa podatkowego i prawnego oraz rachunkowości zarządczej w różnych krajach. Takie firmy zazwyczaj zatrudniają wykwalifikowanych ekspertów międzynarodowych ze znajomością języków obcych, w pełni prowadzą ewidencję księgową i podatkową, przygotowują raporty międzynarodowe i zarządcze zgodnie z MSSF / USGAAP oraz udzielają porad w kwestiach związanych z rachunkowością lub rachunkowością zarządczą. Świadczą usługi prawne, są zaangażowani w zbieranie dokumentów i uwzględnianie wszystkich operacji. Likwidują również bariery językowe. Na przykład jesteś właścicielem firmy na Ukrainie lub w Rosji, a decydujesz się otworzyć oddział swojej firmy lub filii w Polsce. Aby to zrobić, nie musisz koniecznie dokładnie badać polskiego ustawodawstwa i specyfiki polskich standardów, ale wystarczy skontaktować się z outsourcerem, a wybierzesz pakiet usług, których potrzebujesz na całym etapie pracy firmy. Zawsze możesz uzyskać poradę lub odpowiedź na pytanie w języku rosyjskim lub ukraińskim.
Pomimo faktu, że istnieje jednolity międzynarodowy system rachunkowości i sprawozdawczości na świecie, nadal istnieją znaczne różnice w różnych krajach. Wynika to z różnych czynników – politycznych, ekonomicznych, społecznych i prawnych. Dlatego nie ma podobnych krajów o identycznych procedurach księgowych. Jednak przynależność do szczególnego modelu krajów regionu wschodniego i Europy Środkowej istnieje, a ten model rachunkowości nazywa się kontynentalny. Ta wersja organizacji rachunkowości opiera się na aktywnym udziale państwa we wdrażaniu rachunkowości w przedsiębiorstwach i firmach o dowolnej formie własności. Departamenty rządowe opracowują surowe standardy dotyczące sprawozdawczości i utrzymania zasad rachunkowości dla wszystkich podmiotów gospodarczych, a także przeprowadzane są kwartalne audyty.
Stawki podatkowe w krajach Europy Środkowej i Wschodniej
Dla ciekawości podajemy stawki podatkowe w krajach Europy Środkowej i Wschodniej:
Kraj | PIT | CIT | VAT |
Polska | 18% | 9% i 19% | 23% |
Rosja | 13% | 20% | 20% |
Ukraina | 13% | 25% | 20% |
Białoruś | 12% | 18% | 20% |
Czechy | 15% | 19% | 20% |
Zezwolenie na pracę w Polsce
Jak uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca w Polsce ?
– takie pytanie zadają sobie cudzoziemcy, którzy mają zamiar pracować w Polsce, lub polskie firmy potrzebujące rąk do pracy.
W Polsce jest stały niedobór rąk do pracy. Na 38,4 mln mieszkańców tylko 16,5 mln pracuje. Według Eurostatu, który liczy zatrudnienie w przedziale wiekowym pomiędzy 20 a 64 rokiem życia, średnia dla EU wyniosła 73,1%. Dla Polski 72,2%. Podczas kiedy dla Szwecji 82,4%.
W najbliższych latach polscy pracodawcy będą poszukiwać pracowników z zagranicy. Zatem temat zezwolenia na prace dla cudzoziemców w Polsce jest aktualny na wiele lat.
Jakie zezwolenia na pracę występują w Polsce?
Najczęstsza formą uzyskania zezwolenia zatrudnienia dla cudzoziemca jest ,,Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi,,.
Ten typ zezwolenia na prace można określić jako procedura uproszczona uzyskania zezwolenia na pracę. Procedurę tą można stosować w przypadku obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Ukrainy.
Procedura standardowa dotyczy uzyskania zezwolenia na wykonywanie pracy przez cudzoziemca typu A lub typu B.
Typ A zezwolenia na pracę dotyczy wszystkich pracowników poza członkami zarządów
Typ B zezwolenia na pracę dotyczy członków zarządów
Jacy cudzoziemcy najczęściej występują o zezwolenie na pracę w Polsce?
W Polsce najwięcej migrantów zarobkowych to obywatele Ukrainy, Białorusi, Chin i Wietnamu (dane ze stycznia 2020). Najczęściej o zezwolenie na prace występują cudzoziemcy z sąsiednich krajów, lub z krajów gdzie występuje nadmiar pracowników i którzy nie mogą znaleźć pracy w ojczystym kraju. Zatrudnianie obcokrajowców w Polsce jest zdecydowanie największe wśród miast powyżej 500 tys. mieszkańców (21%).
Jakie miejsca pracy czekają na obcokrajowców w Polsce?
Na obcokrajowców głównie czekają prace nie wymagające kwalifikacji. Jednakże coraz częściej spotyka się zapotrzebowanie na fachowców z kilkuletnim stażem. Największe zapotrzebowanie występuje w budownictwie. Popyt na cudzoziemców jest na proste prace ale także na prace dla cudzoziemców – fachowców, takie jak murarz, kamieniarz, spawacz, monter konstrukcji stalowych, cieśla, dekarz itp. W budownictwie pracuje według opinii ekspertów ok 22% pracowników zagranicznych. Do najczęściej wybieranych zawodów należą pracownicy produkcji, szwaczki, obsługa hotelowa, kasjerki i kasjerzy w supermarketach lub mechanicy, branża transportowa: kierowca samochodów ciężarowych oraz mechanik i gastronomia: kucharz, kelner, kasjer. Duże zapotrzebowanie jest na pracowników IT, pracowników call center. Często obcokrajowcy pracują poniżej swoich kwalifikacji. Główną przyczyną jest tu nieznajomość języka polskiego.
Jakie jest wynagrodzenie dla cudzoziemców w Polsce ?
W 2020 r. minimalne wynagrodzenie dla cudzoziemców i dla Polaków wynosi 2600 PLN brutto co oznacza 1920 PLN netto, a minimalna stawka godzinowa wynosi 17 PLN brutto. Tyle powinien zarabiać każdy obcokrajowiec, zgodnie z prawem.
Najlepsze wynagradzani uzyskują obcokrajowcy, pracujący na stanowiskach kierowniczych, IT. Cudzoziemcy pracownicy IT są w stanie osiągnąć wynagrodzenia rzędu 5 000 PLN i więcej. W branży związanej z produkcją samochodów – średnio 2500 PLN netto tj. 3 421,90 PLN brutto.