- 16 grudnia 2021
- Posted by: Przemysław Bukowski
- Category: Artykuły
Prowadząc działalność gospodarczą lub spółkę, zwykle skupiamy się na swoim podstawowym związanym z nią zarobkiem. Działalność gospodarcza to również aktywa finansowe, a jednym z nich może być fizyczne złoto. Złoto może być zabezpieczeniem stanu posiadania firmy, a może być również i przedmiotem obrotu w niej.
Złoto inwestycyjne a przepisy podatkowe
Złotem inwestycyjnym jest złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe. Złotem tym są również monety spełniające cztery warunki, a więc:
- Posiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych,
- Zostały wybite po roku 1800,
- Są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia,
- Są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.
Jest to istotne dla rozliczeń podatkowych transakcji związanych ze złotem inwestycyjnym, zarówno w podatku dochodowym jak i w podatku VAT.
Formy opodatkowania złota inwestycyjnego
W związku z rozliczeniami podatku VAT, w przypadku zakupu i sprzedaży złota inwestycyjnego w
ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub też spółki, przedsiębiorca będzie miał obowiązek
prowadzenia odpowiedniej ewidencji. Ewidencja ta powinna zawierać kilka informacji niezbędnych do rozliczenia podatku VAT:
- Dane nabywcy,
- Dane przedmiotu i podstawy opodatkowania,
- Kwoty podatku VAT naliczonego przy zakupie oraz należnego przy sprzedaży.
W zakresie podatku dochodowego, rozliczenia związane z zakupem i sprzedażą złota inwestycyjnego,
będą uzależnione od wybranej przez przedsiębiorcę formy działalności i opodatkowania. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej według skali podatkowej ze stawkami podatku 18% lub 32% w zależności od wysokości osiąganego dochodu lub w formie podatku liniowego, czyli według stawki 19% bez względu na wysokość uzyskanego dochodu. W przypadku spółek natomiast, będzie to tylko opodatkowanie podatkiem liniowym według stawki 19%. Pamiętać również należy, że w najbardziej popularnej formie spółki, jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dojdzie jeszcze tzw. podatek od dywidendy, którego stawka również wynosi 19%.
