Jak wybrać dobrego księgowego w Polsce?

Większość małych i średnich firm w Polsce korzysta z usług firm świadczących outsourcing księgowości. Korzystają z tego zarówno firmy o małych obrotach, jak i firmy o przychodach powyżej 10 mln euro.
W tym artykule dowiecie się, jak wybrać odpowiednią firmę, która pomoże Ci prowadzić księgowość i przesyłać raporty bez odwracania uwagi kierownictwa firmy od zarządzania i osiągania zysków.

Jak znaleźć dobrego księgowego?

Więc gdzie powinieneś zacząć? Jakie usługi świadczy firma outsourcingowa? Na co zwrócić uwagę, aby nie dokonać złego wyboru?

1. Firma outsourcingowa powinna mieć nie tylko księgowych, ale także kadrę pokrewnych specjalności – prawników, kadr, finansistów itp. Firma musi świadczyć szeroki wachlarz usług. Wszystkim, którzy pomogą Ci w rozwiązaniu dodatkowych problemów – rejestracja firmy, dokonywanie zmian u Rejestratora – KRS, uzyskiwanie licencji i zezwoleń na pracę dla pracowników i cudzoziemców, uzyskanie dodatkowego finansowania. Na pewno będziesz tego potrzebować, a jeśli nie oferuje Ci tego wybrana firma, będziesz musiał znaleźć inną.
2. Zdolność do reprezentowania swoich interesów przed agencjami rządowymi i organami podatkowymi. Usługi księgowe to nie tylko księgowość i terminowe składanie raportów, to także umiejętność rozwiązywania problemów i udzielania wyjaśnień organom regulacyjnym co do składanych raportów. Ważna jest tu także specyfika znajomości lokalnych przepisów prawa i podatków, ścisłe przestrzeganie terminów składania raportów. Za naruszenie terminów w Polsce grozi kara pieniężna nałożona na dyrektorów spółek. W Polsce potwierdzeniem profesjonalizmu księgowego jest posiadanie licencji Ministerstwa Finansów na prowadzenie ksiąg rachunkowych, co jest gwarancją znajomości prawa.
3. Dostęp online do Twojego działu księgowości. Technologie komputerowe nie stoją w miejscu i od dawna są wykorzystywane w świadczeniu usług księgowych. W Polsce wiele rodzajów zgłoszeń dokonywanych jest wyłącznie w formie elektronicznej. Dlatego charakterystyczną cechą dobrego outsourcera będzie dostępność oprogramowania działającego w formacie „chmury”, gdy każdy klient ma zdalny dostęp do swoich dokumentów księgowych.
4. Należy zwrócić uwagę, jaki jest okres istnienia firmy outsourcingowej na rynku usług. Ilu klientów obsługuje już firma?
5. Reputacja firmy, opinie klientów, ale nie ze strony, poproś o podanie numeru telefonu klientów, do których można zadzwonić.
6. Zwróć uwagę na stronę internetową firmy, jej ranking w wynikach wyszukiwania – pierwsza i druga strona w wyszukiwarkach to dobry wskaźnik. Strona powinna zawierać najświeższe aktualności potwierdzające aktualizację informacji, informacje o lokalizacji firmy, jej kontaktach, wygodny i szybki sposób komunikacji.

W ostatnim czasie przepisy ulegały zmianom, dlatego konieczne jest monitorowanie, jakie dodatkowe działania muszą być wykonane przez firmy. Na przykład nowe prawo dotyczące beneficjentów końcowych (CRBR) wymaga, aby firma zarejestrowała się na stronie internetowej Ministerstwa. W przeciwnym razie otrzymasz grzywnę.

 • Daty składania deklaracji podatkowych i płacenia podatków do Urzędu Skarbowego:
  • NNP – zaliczki dokonywane są do 20 dni za poprzedni miesiąc
  • pojedynczy pakiet kontrolny (lista wszystkich s / k) do 25 dni w poprzednim miesiącu
  • Raport VAT-7 VAT – co miesiąc do 25 dni
  • CIT-8 i sprawozdania finansowe – do 31 marca każdego roku
  • wszelkie zmiany adresu prowadzenia działalności, rachunku bankowego należy zgłosić niezwłocznie na formularzu NIP-8.
  do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych:
  • raport o wynagrodzeniach RMUA – do 15 dnia za poprzedni miesiąc do Urzędu Statystycznego:
  • raport danych firmy
  Roczne sprawozdanie dla Sekretarza do 30 czerwca

Które z powyższych może zaoferować Progress Holding?

• Nasza firma z powodzeniem działa na polskim rynku od ponad 16 lat. Obsługujemy ponad 130 klientów z 10 krajów. Zawsze możesz zapoznać się z opiniami i rekomendacjami naszych klientów na naszej stronie lub poprosić o kontakt telefoniczny. Obsługujemy 2 spółki z grupy notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
• Na stronie można również uzyskać szybkie i bezpłatne konsultacje online w wielu sprawach, zapoznać się z ważnymi informacjami, cenami usług oraz najnowszymi wiadomościami z zakresu biznesu i finansów.
• Wszyscy nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w branży oraz posiadają uprawnienia Ministerstwa Finansów do prowadzenia rachunkowości. Obsługujemy klientów w 3 językach – polskim, angielskim, rosyjskim.
• Zajmujemy się nie tylko księgowością, ale również świadczymy szeroki wachlarz usług wsparcia biznesu – otwieranie i rejestrowanie firm w UE, pozyskiwanie inwestorów, uzyskiwanie pozwoleń na pracę, pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych, uzyskiwanie licencji i wiele więcej.
• Od dawna ściśle współpracujemy z rejestratorem firm – KRS, a także z organami podatkowymi, organami regulacyjnymi i agencjami pracy. W razie potrzeby możemy reprezentować Twoje interesy przed organami podatkowymi i regulacyjnymi, a także szybko i sprawnie rozwiązywać wszelkie pojawiające się problemy.
• Możesz wcześniej zapoznać się z projektem umowy o świadczenie usług.
• Mamy elastyczny system cenowy, możesz wybrać dogodną dla siebie taryfę, w zależności od transakcji biznesowych, wybranego reżimu podatkowego itp. W razie potrzeby zawsze możesz zmniejszyć lub uzupełnić pakiet usług.
• Na wszystkich etapach współpracy gwarantujemy pełną poufność.
• Dostęp online – dostęp do działu księgowości w dowolnym momencie.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zawsze możesz do nas napisać na adres office@progressholding.pl, a my podzielimy się z Tobą wszystkimi niezbędnymi informacjami na temat kompleksowej obsługi księgowej firm w Polsce.

Jak wybrać dobrego księgowego w Polsce?


×

Zamówić rozmowę