Jak założyć firmę transportową w Polsce?

Polscy przewoźnicy są od wielu lat są liderami w transporcie towarów na terenie Unii Europejskiej (w zestawieniach wyprzedzamy chociażby Niemców czy Hiszpanów). Co czwarty ładunek europejskimi drogami transportowany jest przez polską firmę przewozową. Jeżeli chcielibyśmy doliczyć do tego także transporty realizowane przez pracowników z Polski zatrudnionych w zagranicznych firmach odsetek przewozów wykonywanych przez Polaków byłby jeszcze większy. Komisja Europejska prognozuje wzrost dynamiki gospodarczej Polski o 3,3% w 2020 i 2021 r. W związku z tym znacząco wzrośnie popyt na usługi dostawcze, które i tak mają już sporo powodzenie i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Co należy zrobić aby poprawnie zarejestrować firmę transportową w Polsce? Oto kroki, jakie należy przedsięwziąć:

  • Konieczne jest założenie firmy, najlepiej online za pośrednictwem systemu S24, oraz określenie jej formy. Jedną z najpopularniejszych jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Spółka z o. o.
  • Po zarejestrowaniu firmy wydana musi zostać licencja UE na międzynarodowy transport handlowy, tj. licencja wspólnotowa międzynarodowych zarobków na przewóz rzeczy oraz zezwolenia na zawarcie umowy transportowej (LR1). Oprócz samej licencji trzeba posiadać jej wyciąg dla każdej jednostki transportu
  • Wniosek o licencję składa się do Głównego Inspektora Transportu Drogowego – Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD)
  • Firma powinna posiadać osobę zarządzającą transportem która podpisze oświadczenie – zgodnie z art. 4 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 (OC)

Opłaty związane z założeniem firmy transportowej w Polsce:

  • opłata za licencję na okres do 5 lat wynosi 4000 PLN + 440 PLN za każdy spis licencji
  • płatność licencji na okres od ponad 5 lat do 10 lat wynosi 8000 PLN + 880 PLN za każdą listę licencji
  • Funkcja zagranicznego przewoźnika – dodatkowa opłata w wysokości 1000 PLN

Termin otrzymania licencji wynosi do 2 miesięcy. Ponadto każda firma transportowa powinna posiadać ubezpieczenie lub ochronę (opcjonalnie).

Warunki lokalowe dla firmy transportowej w Polsce

Przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym wiążą się z obowiązkiem posiadania rzeczywistej i stałej siedziby, a także bazy eksploatacyjnej.

Baza eksploatacyjna to:

  • miejsce wyposażone w odpowiedni sprzęt techniczny
  • urządzenia techniczne umożliwiające prowadzenie działalności transportowej w sposób zorganizowany i ciągły

W skład bazy eksploatacyjnej powinny wejść (do wyboru):

  • miejsce na postój,
  • miejsce na załadunek, rozładunek/ łączenie ładunków
  • miejsce na konserwację/ naprawę pojazdów

Obiekty budowane wykonane specjalnie dla firmy transportowej muszą spełniać szereg wymagań prawa budowlanego, sanitarnego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jeżeli chcesz założyć firmę transportową w Polsce Progress Holding Ci w tym pomoże. Załatwimy wszelkie formalności i zdobędziemy dla Ciebie licencję. Napisz do nas, a chętnie nawiążemy współpracę: office@progressholding.pl



×

Zamówić rozmowę