Kody zawodów dla pracowników w Polsce

Od 16 maja 2021 r. w Polsce weszły nowe zasady dotyczące zatrudnienia. Pracodawcy będą musieli podać kod zawodu podczas wypełniania i przesyłania dokumentów dla pracowników do ZUS.

Do czego służą kody zawodów

Ta innowacja została przyjęta w celu dodatkowej kontroli. Polski ZUS przekonuje, że wskazanie kodeksu zawodu każdego ubezpieczonego pracownika będzie niezbędne do analizy przyczyn nieobecności danej osoby w pracy, z uwzględnieniem grupy zawodowej, do której należy ten rodzaj działalności. Mówiąc najprościej, ZUS będzie bardziej ostrożny w kwestii zasiłków chorobowych.

W szczególności kodeks zawodu ułatwi weryfikację tego, co robi pracownik i czy ta praca może powodować częste choroby lub kontuzje. Głównie innowacje mają na celu niepłacenie zwolnienia chorobowego, jeśli osoba traktuje je niesprawiedliwie lub oszukuje.

Co to oznacza dla pracowników?

Wszyscy przyszli pracownicy, w tym obcokrajowcy, którzy będą zatrudnieni w Polsce po 16 maja 2021 r., będą musieli znać kod wykonywanego zawodu. Jest to konieczne, aby później móc prześledzić, czy kod zawodu w dokumentach zezwalających odpowiada kodowi, który pracodawca składa w ZUS.

Gdzie znaleźć kod zawodu

Kody zawodów można zobaczyć na stronie https://psz.praca.gov.pl lub znaleźć po nazwie zawodu na stronie GUS. Polecamy Ci pierwszą opcję – korzystając z niej, łatwiej i szybciej znajdziesz wymagany kod.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami, napisz na office@progressholding.pl

Kody zawodów dla pracowników w Polsce


×

Zamówić rozmowę