Nowy JPK_VAT od 1 października

Od 1 października zostanie wprowadzony nowy plik JPK_VAT w dwóch odsłonach:

  • JPK_V7M – dla podatników rozliczających się miesięczne
  • JPK_V7K – dla podatników rozliczających się kwartalnie

Co zmieni JPK_VAT?

Nowy JPK zawiera część deklaracyjną i ewidencyjną, zastąpi dotychczasowe deklaracje VAT-7 lub VAT-7K. Urzędy skarbowe będą od 1 października otrzymywać jedynie JPK_V7M lub JPK_V7K, w zależności od okresów rozliczeniowych. Dodatkowo zakres raportowanych danych zostanie poszerzony o kody towarów i usług.

Podatnicy rozliczający się za okresy miesięczne będą oni składali JPK_V7M, który za każdy miesiąc będzie zawierał zarówno część deklaracyjną, jak i ewidencyjną. Rozliczenia kwartalne za pośrednictwem JPK_V7K będą musiały być składane miesięcznie, a deklaracje kwartalnie.

Wymagania, obowiązki i kary związane z JPK_VAT

Obowiązkiem składania JPK_V7M lub JPK_V7K obarczeni będą wyłącznie zarejestrowani czynni podatnicy VAT. Zmiany nie obejmą podatników zwolnionych z VAT.

Deklaracej będą wymagały przystosowania do nich programów. Muszą one musi pozwalać na oznaczenie grup towarowych dla produktów i umożliwić sporządzenie i wysyłkę nowej struktury JPK_V7M lub JPK_V7K. Przedmiot sprzedaży lub zakupu musi mieć właściwie przypisany kod jednej z 13 grup towarowo-usługowych (GTU), określonych w rozporządzeniu.

Co ważne, za każdy błąd w JPK_V7M lub JPK_V7K grozi kara w wysokości 500 PLN. Zostanie ona nałożona na podatnika, jeżeli nie skoryguje on błędu w ciągu 14 dni od otrzymania informacji o takowym.

Nowy JPK_VAT od 1 października


×

Zamówić rozmowę