- 28 kwietnia 2020
- Posted by: Przemysław Bukowski
- Category: Nowości
Doba pandemii koronawirusa to ogromny spadek gospodarczy, uśpienie rynku. Zarówno polscy, jaki przedsiębiorcy z całego świata muszą się odpowiednio szybko dostosować do nowych warunków funkcjonowania i wykorzystywać nowe możliwości zaistniałej sytuacji. Większość dotkniętych koronawirusem państw z trybu zarządzania kryzysowego przechodzi w tryb planowania i powolnego rozluźniania restrykcji. Powrót do normalnego funkcjonowania gospodarki nie należy do prostych, ani szybkich procesów. Jeszcze przez długi czas rynek biznesu nie będzie funkcjonował tak, jak jeszcze parę miesięcy temu. Prawdopodobnie sytuacja pandemii na zawsze odciśnie swoje piętno na sytuacji gospodarczej, która przestawi się na inny tor.
Etapy rozmrażania gospodarki – Polska
- I Etap: Do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych będzie mogło wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4 (obowiązuje od 20 kwietnia)
- II Etap: Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy oraz hoteli i innych miejsc noclegowych (z ograniczeniami), niektórych instytucji kultury, jak biblioteki, muzea i galerie sztuki.
- III Etap: Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek, galerii handlowych (z ograniczeniami) i lokali gastronomicznych na działalność stacjonarną (również z ograniczeniami). Zostaną dopuszczone wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności).
- IV Etap: Otwarcie salonów masażu, siłowni i klubów fitness. Teatry i kina zostaną otwarte, ale na nowych zasadach sanitarnych.
Rozmrażanie gospodarki – świat
USA
Na razie nie ma mapy drogowej powrotu do normalności w największej gospodarce świata. Restrykcje chciałoby wraz z początkiem maja zacząć znosić USA. Gubernatorzy na Wschodnim Wybrzeżu zapowiedzieli, że chcą współpracować przy odmrażaniu gospodarki, ale nie podali na razie konkretnych dat. Sytuacja jest tam trudna, a bezrobocie bardzo wysokie.
Europa i Azja
Ogólnonarodowa kwarantanna we Francji ma potrwać do 11 maja. Jeśli do tego czasu sytuacja epidemiologiczna się ustabilizuje, rząd zacznie stopniowo odmrażać gospodarkę.W Hiszpanii do 13 kwietnia do pracy mogą wracać firmy produkcyjne i budowlane pod warunkiem, że będą w stanie zapewnić swoim pracownikom środki ochrony. Ogólnonarodowa kwarantanna zaplanowana jest do 26 kwietnia. W Austrii od 14 kwietnia są czynne wszystkie sklepy o powierzchni do 400 mkw. Od 2 maja otwarte będą galerie handlowe i zakłady fryzjerskie, a dwa tygodnie później dołączą do nich restauracje i hotele. Rozmrażanie gospodarki w Czechach zaczęło się z dniem 20 kwietnia. Do działania wróciły targowiska i salony samochodowe. Obecnie dołączyły do nich sklepy o powierzchni do 200 mkw., a 11 maja dołączą te do 1 tys. mkw. 25 maja Czesi będą mogli wrócić do restauracji, a także pójść do fryzjera. 8 czerwca otwarte zostaną wszystkie sklepy. We Włoszech otwarto większą liczbę sklepów niż dotychczas. Włosi mogą, oprócz sklepów z podstawowymi artykułami, udać się także do punktów z materiałami papierniczymi, artykułami dziecięcymi oraz księgarni. Do pracy wracają też niektóre branże, np. leśnictwo. Fabryki zostają zamknięte przynajmniej do początku maja.
Najgorsze przed sobą mają kraje, w których pandemia dopiero się rozwija. Sytuacja epidemiologiczna w Rosji z dnia na dzień wygląda gorzej. Z kolei władze Indonezji chcą wprowadzić pierwszą, przymusową kwarantannę, która obejmie ponad 30 z 220 mln mieszkańców kraju. Na początku marca swoją gospodarkę zaczęły odmrażać Chiny. Proces ten wciąż trwa. Najpierw spowolnił go brak pracowników. Teraz nie pozwalają na to nie do końca zniesione restrykcje. Połączenia lotnicze i kolejowe z Wuhanem wrócą dopiero z końcem kwietnia.
