Zezwolenie na pobyt w Polsce
Zezwolenie na pobyt w Polsce to dokument prawny wydawany obywatelom, którzy zamieszkują w innych krajach i chcą przebywać w Polsce przez określony czas. Z zezwoleniem na pobyt czasowy (karta pobytu) można przebywać w Polsce od 3 do 36 miesięcy, natomiast z zezwoleniem na pobyt stały (zwanym Zezwoleniem na Pobyt, Zezwoleniem na Pobyt) można przebywać w Polsce bezterminowo; zezwolenie na pobyt można później przedłużyć na 10 lat. Warunki uzyskania zezwolenia na pobyt reguluje polska ustawa o cudzoziemcach z 12 grudnia 2013 r. Karta pobytu umożliwia swobodny wjazd i wyjazd z państwa oraz krótkoterminowe wizyty w innych krajach strefy Schengen bez wiz, opiekę medyczną, naukę w polskich placówkach oświatowych, nabywanie i wynajmowanie nieruchomości oraz innego mienia. Niemniej jednak, zezwolenie na pobyt zapewnia cudzoziemcowi niewielką część przywilejów, jakie daje polskie obywatelstwo.
Najczęściej spotykane zezwolenia na pobyt w Polsce to
Zezwolenie na pobyt czasowy: udzielane obywatelom spoza UE, którzy zamierzają przebywać w Polsce dłużej niż 90 dni. Jest ono ważne przez okres do 3 lat i może być przedłużone. Posiadacz zezwolenia na pobyt ma prawo do pracy w Polsce i korzystania z usług publicznych, np. opieki zdrowotnej.
Zezwolenie na pobyt stały (Permit to Stay): przyznawane obywatelom spoza UE, którzy mieszkają w Polsce od co najmniej 5 lat na podstawie zezwolenia na pobyt stały. Jest ono ważne bezterminowo i pozwala jego posiadaczowi na swobodną pracę i podróżowanie w strefie Schengen.
Zezwolenie na pobyt w Polsce daje cudzoziemcom możliwość integracji z polskim społeczeństwem bez obaw o deportację. Pomaga im również uzyskać dostęp do podstawowych usług oraz korzystać z tych samych praw i obowiązków co obywatele polscy.
Podstawy do uzyskania zezwolenia na pobyt w Polsce
Status rezydenta polskiego jest przyznawany w jednym z następujących przypadków:
Wiza zatrudnienia lub pracy – jeśli masz pracodawcę w Polsce, który chce Cię zatrudnić, możesz ubiegać się o wizę pracy typu D. Ten typ wizy może być również wykorzystany do uzyskania zezwolenia na pobyt.
Studia – możesz uzyskać wizę studencką, aby uczyć się w Polsce w instytucji edukacyjnej.
Biznes – możesz zarejestrować swoją firmę w Polsce i uzyskać wizę na prowadzenie działalności gospodarczej.
Więzi rodzinne lub małżeństwo z obywatelem polskim – jeśli bliski krewny lub małżonek mieszka w Polsce, można ubiegać się o wizę w celu połączenia z rodziną. Jeżeli zawrzesz związek małżeński z obywatelem polskim, również możesz ubiegać się o zezwolenie na pobyt. Nie musisz mieć wcześniej wizy imigracyjnej, ale musisz wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek o zezwolenie na pobyt.
Jeśli chcesz inwestować lub prowadzić firmę – możesz uzyskać wizę krajową na podstawie inwestycji w Polsce lub założenia firmy.
Azyl polityczny – możesz otrzymać wizę na podstawie azylu politycznego w Polsce.
Cele religijne – można uzyskać wizę na prowadzenie działalności religijnej w Polsce.
W przypadku każdego z wyżej wymienionych rodzajów zezwoleń na pobyt wymagane są określone dokumenty, takie jak paszport, zdjęcia, dowód ubezpieczenia zdrowotnego, a także dowód stabilności finansowej i cel podróży do Polski. Dokumenty te należy złożyć wraz z odpowiednim wnioskiem.
Lista dokumentów wymaganych do uzyskania zezwolenia na pobyt w Polsce
Potrzebne będą oryginały i kopie świadectw oraz innych dokumentów potwierdzających:
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt w 2 egzemplarzach.
Paszport ważny przez co najmniej 3 miesiące po zakończeniu wnioskowanego okresu pobytu w Polsce. 2 kopie wszystkich ostemplowanych stron
Dwie fotografie o wymiarach 35 na 45 mm.
Akt urodzenia.
Rejestry karne ze wszystkich krajów, w których wnioskodawca przebywał w ciągu ostatnich pięciu lat.
Dowód samowystarczalności finansowej (np. wyciągi z rachunku bankowego, umowa o pracę, zaświadczenie o zatrudnieniu, o prowadzeniu działalności gospodarczej, wykaz majątku i jego wycena).
Ubezpieczenie zdrowotne, które pokrywa koszty opieki medycznej w Polsce.
Pokwitowanie potwierdzające wniesienie opłaty za wniosek.
WAŻNE: Dokumenty sporządzone w języku obcym wymagają przetłumaczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego.
WAŻNE: Jeśli jesteś członkiem zarządu spółki lub firmy jednoosobowej, musisz mieć zezwolenie na pracę typu B.
Spółka należąca do członka zarządu musi być rentowna. Roczny zysk powinien wynosić co najmniej 12-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli na luty 2023 r. wynosi 8164,36zł, czyli 97972zł.
Firma musi zatrudnić przez najbliższe 12 miesięcy co najmniej 2 obywateli UE. W przeciwnym razie musi przedstawić biznesplan.
Możliwości uzyskania zezwolenia na pobyt
Zezwolenie na pobyt poprzez zatrudnienie
Zezwolenie na pobyt na podstawie podjęcia działalności gospodarczej
Zezwolenie na pobyt poprzez studia
Zezwolenie na pobyt przy posiadaniu Karty Polaka
Zezwolenie na pobyt na podstawie małżeństwa z obywatelem polskim
Zezwolenie na pobyt w celu nabycia nieruchomości
Zezwolenie na pobyt w celu repatriacji