Zaświadczenie A1 dla cudzoziemców

Przygotujemy i złożymy wniosek o zezwolenie typu A1.

Zaświadczenie A1

Zaświadczenie A1 jest certyfikatem o ubezpieczeniu ZUS pracownika delegowanego do krajów UE, potwierdzającym posiadanie ubezpieczenia społecznego w Polsce w okresie delegacji.

Warunki uzyskania Zaświadczenia A1

W celu uzyskania zaświadczenia A1 wypełnia się formularze US-3 i Us-54 dla obywateli nie pochodzącymi z EU. Celem uzyskania zaświadczenia A1 jest potwierdzenie, któremu ustawodawstwu dotyczącemu zabezpieczenia społecznego pracownik podlega, oraz poświadczenia, że nie jest pracownik zobowiązany do opłacania składek w innym państwie.

Dokumenty

Posiadanie jednego z poniższych dokumentów uprawniających do pobytu w Polsce:

  1. zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
  2. zezwolenie na pobyt stały,
  3. zezwolenie na pobyt czasowy i pracę,
  4. wizę Schengen lub wizę krajową wydaną w celu wykonywania pracy: w okresie nieprzekraczającym 6 mies. w ciągu kolejnych 12 mies., na podstawie wpisanego do ewidencji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Obcokrajowiec powinien być rezydentem podatkowym w Polsce (posiadać certyfikat rezydencji podatkowej).

Warunki jakie powinna spełnić firma w celu uzyskania A1

  1. miejsce, w którym rekrutowani są delegowani pracownicy (powinna być Polska)
  2. przepisy mające zastosowanie do umów zawieranych przez delegujące przedsiębiorstwo z klientami i z pracownikami (powinny być polskie)
  3. liczba umów wykonanych w państwie delegującym i w państwie zatrudnienia (minimum ¼ pracowników powinno pracować w Polsce).
  4. obroty osiągane przez delegujące przedsiębiorstwo w państwie delegującym i w państwie zatrudnienia (czyli państwie, gdzie wykonuje się pracę) w odpowiednio typowym okresie (np. obrót wynoszący minimum 25% całkowitego obrotu w państwie delegującym może być wystarczającym wskaźnikiem, ale przypadki, w których obrót jest niższy niż 25%, wymagać będą pogłębionej analizy)
  5. od jak dawna przedsiębiorstwo posiada siedzibę w delegującym państwie członkowskim (minimum 1 rok)
  6. osoba delegowana do innego państwa bezpośrednio przed rozpoczęciem zatrudnienia była objęta ZUS w Polsce co najmniej jeden miesiąc.