Praca w Polsce dla obcokrajowców

Od kilkunastu już lat obserwujemy trend, który polega na poszukiwaniu pracy zarobkowej poza granicami rodzinnego kraju. Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę, ale równie często obywatele innych państw przyjeżdżają, aby pracować w Polsce. Szacuje się, że w jej granicach pracę podjęło już niemal 2 miliony Ukraińców. Najczęściej decydują się oni na przyjazd tutaj ze względu na lepsze warunki ekonomiczne. Dodatkowo na Ukrainie od kilku lat już panuje niepewna sytuacja polityczna, co także skłania ludzi do emigracji. Jaki rodzaj pracy najczęściej wybierają cudzoziemcy w Polsce, jak przedstawiają się zarobki oraz gdzie szukać pracy?

Gdzie szukać pracy dla obcokrajowców?

Ze zgromadzonych danych i statystyk wynika, że poszukując pracy, obcokrajowcy najchętniej sięgają po serwisy internetowe. Korzysta z nich niemal 70% osób, które chcą rozpocząć pracę na terenie Polski. To chyba także najłatwiejszy i najszerszy kanał – oferty na większości tego typu portali aktualizowane są codziennie. Sporo osób szuka pracy także przez portale biznesowe oraz kanały w social mediach, gdzie również można natknąć się na oferty pracy. Często także obcokrajowcy kontaktują się bezpośrednio z firmą lub korzystają z usług agencji pracy, która pośredniczy w ich kontaktach z pracodawcą.

W internecie łatwo znaleźć serwisy oferujące prace. Portal 4biz2.biz również posiada ofertę dla pracowników i pracodawców. Poza serwisami jest szereg popularnych agencji pracy.

Formalności niezbędne przy pracy dla obcokrajowców

Pamiętajmy, że bez dodatkowych formalności w Polsce można zatrudniać obywateli Unii Europejskiej. Wystarczy, że zarejestrują oni swój pobyt, jeżeli potrwa on dłużej niż trzy miesiące. Imigranci z Ukrainy muszą posiadać już aktualne zezwolenie na pracę. O takie zezwolenie ubiega się jednak pracodawca, nie pracownik. Wydawane jest ono na czas określony (3 lata z możliwością przedłużenia). Na pracę sezonową również potrzebne są zezwolenia (czyli okres nie dłuższy nić 6 miesięcy z możliwością prolongaty o kolejne 6 miesięcy, praca sezonowa daje możliwość wydłużenia zezwolenia do 9 miesięcy). Zezwolenie na pracę sezonową wydaje starosta właściwy dla danego miejsca pracy czy zamieszkania. Natomiast oświadczenie o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca na 6 miesięcy lokalny Urząd Pracy. Procedury są różne w zależności od tego, czy osoba starająca się o zezwolenie przebywa w Polsce. Jeżeli tak, to pracodawca wnosi do starosty o uzyskanie pozwolenia na pracę tymczasową. Jeżeli dana osoba nie jest obecna w Polsce, to pracodawca również wnioskuje do starosty, który wpisuje wniosek do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej oraz wydaje odpowiednie zaświadczenie o tym wniosku. Następnie pracodawca przekazuje to oświadczenie obcokrajowcowi, dzięki czemu uzyskuje wizę niezbędną do przyjazdu do Polski. Po przedstawieniu starości dokumentów zezwalających na pobyt, może podąć pracę. Najwięcej zezwoleń na pracę wydawane jest w województwie mazowieckim. Często osoby bezrobotne spoza Polski muszą jeszcze przejść także test rynku pracy. Polega on na sprawdzeniu, czy w danej branży rzeczywiście brakuje w Polsce pracowników. Jeżeli Urząd Pracy stwierdzi, że wśród bezrobotnych Polaków są osoby o odpowiednich kwalifikacjach, to pracownik spoza Unii Europejskiej nie zostanie zatrudniony.

Pamiętajmy – zarówno będąc pracownikiem, jak i pracodawcą – by dopełnić wszystkich formalności i nie dopuścić do sytuacji, gdy pracownik z Ukrainy pracuje na czarno. Jest to obowiązek pracodawcy, by zatrudniać w zgodzie z przepisami obowiązującymi w Polsce!

Jakie zawody najczęściej wybierają obcokrajowcy?

Obcokrajowcy często wybierają zawody, które nie wymagają wysokich kwalifikacji. Będą więc to pracownicy produkcji, szwaczki, obsługa hotelowa, kasjerki i kasjerzy w supermarketach lub mechanicy. Kierują się także w stronę transportu i gospodarki magazynowej. Często podejmują więc oni pracę kierowców, na przykład w Uberze. Posady związane z gastronomią również cieszą się wśród obcokrajowców popularnością. Nie brakuje także zainteresowanych pracą w branży budowlanej – aż 22% wszystkich obcokrajowców poszukuje zarobku właśnie tam. Najwięcej zezwoleń na pracę wydaje się więc w ramach zatrudnienia przy pracach prostych, jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy oraz operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń.

Według Urzędu Statystycznego w Warszawie najwięcej ofert pracy proponuje stanowiska takie jak: kucharz, murarz, tynkarz, pielęgniarka, położna, betoniarz, brukarz, spawacz, piekarz, lekarz, kierowca samochodów ciężarowych i mechanik samochodowy. Niestety często zdarza się, że obcokrajowcy pracują poniżej kwalifikacji – na przykład z powodu nieznajomości języka polskiego.

Ile zarabia obcokrajowiec w Polsce?

Obcokrajowcy powinni zarabiać według stawek obowiązujących dla wszystkich pracowników – płaca poniżej minimalnego wynagrodzenia jest niezgodna z prawem. Zgodnie z postanowieniem rządu minimalne wynagrodzenie w oparciu o umowę o pracę wynosi 2250 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych wynosi 14,7 zł brutto.

Według danych najlepiej wynagradzani są obcokrajowcy pracujący w branży produkcji samochodowej – średnio 2500 złotych netto, natomiast w branży spożywczej pensje wynoszą około 2000 złotych netto. Ze statystyk wynika, że ogólne zarobki Ukraińców i innych obcokrajowców w Polsce oscylują wokół podanych kwot i tylko około 15% wszystkich pracowników zarabia powyżej 3500 złotych miesięcznie. Pamiętajmy jednak, że większość cudzoziemców w Polsce pracuje zazwyczaj dłużej niż 8 godzin dziennie. Z danych wynika także, że spora ich część na codzienne życie wydaje mniej niż 1000 złotych miesięcznie.

Podsumowanie

Polska staje się coraz bardziej korzystna dla pracowników z Ukrainy przede wszystkim ze względu na rosnące płace. Na jej korzyść przemawia także sytuacja polityczna, która jest stabilniejsza od tej, obecnie panującej na Ukrainie. Rośnie także otwartość Polaków na pracowników, którzy pochodzą z innych krajów. Ukraińcy są także zadowoleni ze swoich stosunków ze współpracownikami i przełożonymi, a także możliwości rozwoju (choć z tego nie do końca usatysfakcjonowani są starsi pracownicy). Niestety jednak zdarzają się jeszcze przypadki nielegalnego zatrudniania pracowników z Ukrainy i kierowania ich do źle opłacanej pracy fizycznej. Na szczęście to także zmienia się na plus.

Oto mały zbiór informacji podsumowujących tekst:

Najchętniej wybierana branże: budowlana i transport

Średnia pensja: ponad 2000 złotych netto miesięcznie

Najwięcej zezwoleń na pracę: województwo mazowieckie

Najczęstszy sposób szukania zatrudnienia: portale internetowe

Średni koszt życia: 1000 złotych netto miesięcznie

Średnia długość dnia pracy: 10 godzin



×

Zamówić rozmowę