Praca w Polsce dla uchodźców z Ukrainy

Praca w Polsce dla uchodźców z Ukrainy

Od początku wojny na Ukrainie Polska przyjęła ogromną liczbę uchodźców. Dziś liczba ta wynosi ponad 2,2 miliona osób. Przewiduje się, że co najmniej 1,5 mln z nich pozostanie w Polsce do końca najbardziej zaognionej fazy konfliktu, podczas gdy inni planują tu zostać na dłużej, więc szukają pracy. W tym artykule postaramy się podać przydatne informacje o tym, gdzie i jak znaleźć pracę, a także zamieścić przydatne linki do aplikacji i portali pracy dla uchodźców z Ukrainy.

Jak znaleźć pracę dla uchodźców z Ukrainy

W celu samodzielnego znalezienia pracy w Polsce możesz skorzystać z Centralnej bazy ofert pracy, która dostępna jest we wszystkich Urzędach Pracy. Aby to zrobić, nie trzeba odwiedzać biura, wystarczy skorzystać z aplikacji e-Praca (aplikacja dostępna jest na Androida i iOS). W bazie codziennie zamieszczanych jest ponad 70 tysięcy wolnych miejsc pracy i ofert pracy.

Pracy można szukać również nie tylko na giełdach pracy, jest też wiele wakatów oferowanych przez polskie sieci handlowe, takie jak Makro Cash & Carry, Polomarket, Żabka, Lidl czy Biedronka.

Oferty pracy znajdują się również na Portalu Państwowej Służby Zatrudnienia – https://lang-psz.praca.gov.pl/ru/. Portal zawiera informacje o rynku pracy oraz przydatne porady dla osób poszukujących pracy. Portal posiada również sekcję dla obcokrajowców, którzy chcą legalnie pracować w Polsce. Portal dostępny jest również w języku ukraińskim.

W Polsce jest też wiele miejsc, w których mogą znaleźć pracę uchodźcy z Ukrainy. Wiele portali otwiera specjalne aplikacje dla tych, którzy chcą znaleźć pracę. Na przykład znany polski portal poszukiwania pracy pracuj.pl – otworzył specjalny dział, bazę ogłoszeń o pracę z hashtagiem „proszę o pracowników z Ukrainy”. Niestety nie wszystkie serwisy i serwisy mają takie oznaczenia dla Ukraińców, ale warto szukać na nich ofert, np. wpisując słowa „język ukraiński” lub „dzieło” w cyrylicy. Lista stron z ofertami pracy jest duża, łatwa do znalezienia w Internecie.

Praktyczne porady dotyczące zatrudnienia i możliwości pracy dla uchodźców

Rozważmy najbardziej obiecujące obszary i oferty pracy, które mogą być odpowiednie dla uchodźców z Ukrainy.

Największe szanse na zatrudnienie uchodźców w Polsce mają następujące obszary – przemysł spożywczy, hotelarstwo, gastronomia, sfera usług osobistych – gospodynie domowe.

Również w Polsce występuje duży niedobór pracowników magazynowych i produkcyjnych, w tym różnego rodzaju personelu technicznego, fakt ten należy uwzględnić przy poszukiwaniu odpowiednich wakatów.

Z uwagi na to, że fala uchodźców ma odwrotną demografię: jeśli wcześniej do Polski wyjeżdżało wielu mężczyzn, czasem z rodzinami, teraz przyjeżdżają głównie kobiety. Często z dziećmi, często w wieku emerytalnym. Obecnie kobiety bardzo aktywnie angażują się w tradycyjnie męskie oferty pracy w Polsce. Istnieją kobiece zespoły do dekoracji wnętrz, z przejściem niezbędnego szkolenia w zawodach malarzy i tynkarzy. W Polsce rozwija się także szkoła dla kobiet taksówkarzy. Jeśli kandydaci mają doświadczenie w prowadzeniu pojazdów i prawo jazdy, są gotowi dostarczyć pojazdy mogą szukać pracy na platformach takich jak Uber lub Bolt.

Aktywnie poszukiwani są tłumacze: takie ogłoszenia zamieszczał Nasz Wybór i Dom Ukraiński, a także Centrum Nauki Kopernik i Urząd m.st. Warszawy – do Centrum Kontaktu Miejskiego w Warszawie tel. 19115.

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki buduje bazę danych osób wykonujących zawody kreatywne, aby pomóc im znaleźć pracę. Mówimy zarówno o pracy w Polsce, jak i pracy zdalnej dla tych, którzy stracili możliwość pracy po wybuchu wojny.

Polskie Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje zatrudnić ukraińskich nauczycieli i to bez znajomości języka polskiego, choć jest to jeden z głównych wymogów. Zasadniczo mówimy o specjalnych wydziałach przygotowawczych, które powstały w celu przystosowania ukraińskich uczniów do dalszej nauki w języku polskim.

Obywatele Ukrainy będący lekarzami lub dentystami, a także pielęgniarki i położnicy uzyskują prawo do pracy w Polsce w swojej specjalności. Jednocześnie będą musieli zgłosić fakt zatrudnienia do Ministerstwa Zdrowia.

Legalne zatrudnienie uchodźców w Polsce

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., niezależnie od dostępności dokumentów, mogą legalnie pracować w Polsce przez 18 miesięcy.

Główne etapy legalnego zatrudnienia:

  • Wyszukiwanie pracy
  • Podpisanie umowy o pracę
  • Początek pracy
  • W ciągu 14 dni od rozpoczęcia pracy pracodawca ma obowiązek zawiadomić PUP, że Ukrainiec podjął pracę.
  • Kontynuacja pracy bez wydawania jakichkolwiek zezwoleń

WAŻNE! Brak powiadomienia PUP w ciągu 14 dni spowoduje, że zatrudnienie będzie niezgodne z prawem.

W przypadku wykonywania pracy sezonowej Ukraińcy przebywający na podstawie specjalnej ustawy lub uzyskanego na jej podstawie zezwolenia na pobyt nie są ograniczani w zakresie pracy.

Pracodawca musi w ciągu 14 dni zgłosić zatrudnienie takiej osoby w danym roku (w przeciwnym razie praca zostanie uznana za nielegalną).

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, mogą również legalnie prowadzić indywidualną działalność gospodarczą na takich samych warunkach jak obywatele polscy. Ale dopiero po otrzymaniu numeru PESEL. Możliwe będzie również otwarcie LLC (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) – w tym zakresie nasza firma świadczy usługę otwarcia takiej działalności, patrz https://progressholding.pl/en/open-firmu-v-polshe/

WAŻNE! Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego będą mogli tu mieszkać i legalnie pracować przez 18 miesięcy (liczonych od 24 lutego 2022 r.) z możliwością przedłużenia tego pobytu.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania na ten temat lub chciałbyś uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami – office@progressholding.pl.×

Zamówić rozmowę