- 18 stycznia 2023
- Posted by: Przemysław Bukowski
- Category: Artykuły

Praca zdalna a opodatkowanie dochodów cudzoziemców w Polsce
Jak wygląda opodatkowanie w Polsce, jeśli pracuje się zdalnie? To pytanie często zadają sobie obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają do Polski do pracy. Pytanie dotyczy pracy zdalnej i opodatkowania dochodów podczas pracy w firmie zlokalizowanej za granicą. Dotyczy to głównie freelancerów lub firm działających w sektorze IT. Przyjrzyjmy się przykładowi.
Mamy firmę informatyczną na Ukrainie i ich pracownicy po 24 lutego przenieśli się do Polski i dalej pracują jako firma ukraińska świadcząca usługi dla firm w UE i innych krajach. Firma płaci również podatki na Ukrainie. Jak płacić podatki od dochodów otrzymanych od zagranicznego kontrahenta (klienta lub pracodawcy) zdalnie?
W celu odpowiedzi na Pana pytanie należy sięgnąć do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Art.3 Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zobowiązania podatkowe
- Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów (zysków) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
1 а. Za rezydenta w Polsce uważa się osobę fizyczną, która:
- posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
- przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
2а. Osoby fizyczne, jeżeli nie mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko w zakresie dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
Zatem cudzoziemiec osiągający dochody, niezależnie od tego, czy ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce (rezydent podatkowy), czy też przebywa w kraju czasowo, jest zobowiązany do zapłaty podatku od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W naszym przykładzie miejscem pracy będzie miejsce, w którym znajduje się osoba fizyczna wykonująca pracę, za którą otrzymuje wynagrodzenie. Tak też traktują tę kwestię polskie organy podatkowe.
Dla pracujących Ukraińców przebywanie w Polsce dłużej niż 183 dni oznacza, że w tym przypadku nabywają oni status rezydenta podatkowego, a więc muszą płacić podatek dochodowy od otrzymanego wynagrodzenia, gdyż przepisy nie uwzględniają przyczyny przebywania na terytorium RP, nawet jeśli jest ona przymusowa i związana z działalnością wojskową.
W razie jakichkolwiek dalszych pytań proszę pisać na adres office@progressholding.pl.