Programy do obsługi księgowości (ranking 2019)

Programy do obsługi księgowości (ranking 2019)

W chwili obecnej prowadzenie księgowości za pomocą komputera i programów księgowych to już powszechna i niemal niezbędna praktyka. Żaden księgowy nie może obyć się bez tych narzędzi. Dostępne na rynku programy do przeprowadzania pełnej księgowości prześcigają się w nowych rozwiązaniach mających na celu zwiększenie efektywności pracy, wygody i funkcjonalności. Wybranie odpowiedniego programu staje się zatem kwestią nieoczywistą.Wszystko zależy od specyfiki danej pracy w ramach księgowości, rodzaju obsługiwanych firm oraz ceny. Zasadniczą zaletą wyboru znanych programów jest ich większa funkcjonalność i częstsze aktualizacje.

Poniżej przedstawiamy listę dziesięciu najpopularniejszych programów do księgowości jakie znajdują się obecnie na Polskim rynku, zarówno tych płatnych, jak i dostępnym za darmo w sieci.

Programy płatne:

 • BUCHALTER II jest przeznaczony do obsługi firm: prowadzących dokumentację księgową w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, płatników podatku od towarów i usług (VAT)podatników podatku dochodowego w formie ryczałtu, podatników VAT, którzy są zobowiązani do rejestracji sprzedaży detalicznej za pomocą urządzeń fiskalnych, biur rachunkowych.Na program składają się: księga przychodów i rozchodów, ewidencja sprzedaży i zakupów, ewidencja ryczałtu, sprzedaż detaliczna, magazyn, kartoteki, podatki: dochodowy, VAT i ryczałt.
 • Exact – Nowi klienci mogą wybierać spośród wielu kompleksowych rozwiązań biznesowych zorientowanych na poszczególne branże i procesy. Obecni klienci mogą rozszerzać posiadane oprogramowanie Exact Globe o dodatkowe moduły, użytkowników i administracje. 6 kokpitów z informacjami w czasie rzeczywistym: sprzedaż, koszty, wyniki, płynność, ryzyko i zarządzanie, dostęp do pełnych i aktualnych informacji finansowych z dowolnej lokalizacji, międzynarodowe wsparcie, działanie lokalne lub w ExactCloud.
 • InsERT Rewizor GT (REWGT) – Wykorzystywany do prowadzenia ewidencji księgowej w firmach które wymagają prowadzenia pełnej księgowości. Najczęściej używany jest bezpośrednio w dziale księgowości przedsiębiorstw. Swą popularność zdobył również w przypadku biur rachunkowych prowadzących ewidencję księgową innych podmiotów.
 • InsERT Rachmistrz GT (RGT) – Program Rachmistrz GT służy do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), może też być wykorzystany przez płatników podatku zryczałtowanego.
 • dGCS Księga Przychodów i Rozchodów PRO – Sporządza m.in. zestawienia obrotów i kosztów za dany miesiąc oraz narastająco od początku roku, sporządza roczne zestawienia obrotów i kosztów oraz rozliczenia z uwzględnieniem remanentów, wydruk Księgi i Ewidencji ryczałtu (kilka wersji) i zestawień z możliwością podglądu na ekranie.
 • mobilny Subiekt – Proste, funkcjonalne narzędzie pracujące na urządzeniach mobilnych z ekranem dotykowym. Mobilny Subiekt jest zintegrowany z dobrze znanym Subiektem GT. Dzięki temu posiada dostęp do dokumentów i informacji o cenach towarów, stanach magazynowych, kontrahentach itp. W prosty sposób można również dodawać i edytować dane kontrahentów, wystawiać zamówienia, rachunki, faktury i wysyłać dokumenty do Subiekta GT.
 • SYMFONIA Finanse i Księgowość – Program realizuje wszystkie zasadnicze operacje księgowe – od budowania planu kont i łatwego księgowania dokumentów, poprzez automatyczny bilans zamknięcia, pełne rozrachunki i rozliczenia, aż do gotowych, zdefiniowanych przez użytkownika zestawień oraz sprawozdań.
 • Wapro Fakir– dla firm handlowych, usługowych i produkcyjnych, biur rachunkowych i jednostek budżetowych. Działa jako niezależny system finansowo–księgowy lub w systemie zarządzania firmą Asseco WAPRO. Automatyzuje operacje księgowe i obliczenia. Łatwy w dostosowaniu do indywidualnych potrzeb.
 • FkKamsoft –Kompleksowa obsługa Ksiąg Rachunkowych. Integracja z innymi systemami – indywidualne podejście do klienta. Niezawodna i bezpieczna baza danych. System finansowo-księgowy KS-FKW stanowi integralną cześć kompleksowego rozwiązania biznesowego dedykowanego na rynek medycyny i farmacji. Jest to narzędzie, które pozwala na automatyzację procesów księgowania dokumentów. Oprócz podstawowych funkcji, którymi jest prowadzenie ksiąg rachunkowych, ewidencja podatkowa oraz zarządcza, system dostarcza dodatkowych mechanizmów:Pełna automatyzacja procesów księgowania. Kontrola zobowiązań i należności kontrahentów wraz z automatycznym rozliczaniem. Budowanie przekrojowych analiz biznesowych ze szczególnym uwzględnieniem rachunku kosztów w jednostkach ochrony zdrowia. Narzędzie do tworzenie własnych zestawień w oparciu o zestawienia definiowalne. Moduł do planowania i monitorowania wyniku finansowego. System ukierunkowany na sektor farmaceutyczny.

 

Comarch ERP Optima – System ERP (z ang. Enterprise resource planning) to oprogramowanie do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Kompleksowego, gdyż kryjące się pod nazwą ERP „planowanie zasobów” obejmuje tak naprawdę wszelkie obszary firmowego zaplecza (sprzedaż, finanse, księgowość, kadry i place itd).Współczesny system ERP to uniwersalne narzędzie ułatwiające prowadzenie biznesu, niezależnie od jego wielkości i branży. Jego najważniejszym wyróżnikiem jest praca na jednej bazie danych. To oznacza, że dane wprowadzone w jednym obszarze systemu, np. w handlu, są natychmiast widoczne przez innych użytkowników, np. w produkcji, czy księgowości.

Stabilność i bezpieczeństwo w systemach ERP

Nowoczesny system ERP powinien być rozwiązaniem skalowalnym – dostosowującym się do wielkości firmy, specyfiki procesów biznesowych oraz struktury jej działalności ( np. wielodziałowość). Oznacza to, że wzrost liczby użytkowników oprogramowania oraz ilości danych nie wpływa na szybkość jego działania i stabilność. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej architekturze programistycznej rozwiązania (przystosowanej zarówno do mniejszych, jak i bardzo dużych klientów) – np. zastosowaniu dynamicznej infrastruktury w rozwiązaniach chmurowych.

Użyteczność każdego systemu ERP bardzo szybko spadnie, jeśli będzie on pozbawiony odpowiedniej, profesjonalnej opieki. Dlatego bardzo ważne jest, aby wykorzystywane przez nas rozwiązanie posiadało pełne wsparcie producenta bądź dostawcy, zapewniające m.in.:

 • jego bieżącą aktualizację (rozszerzenia funkcjonalności, dostosowanie do zmian przepisów),
 • konsultacje ekspertów (doradztwo w zakresie korzystania z systemu i jego rozwoju, rozwiązywanie problemów użytkowników),
 • rozwój systemu (np. o dodatkowe, dedykowane branżowe możliwości)
 • konserwację systemu i tworzenie kopii zapasowych zapisanych w nim danych,
 • naprawę ewentualnych błędów oprogramowania

 

 • Raks – RAKS to kompletny program dla Biur Rachunkowych. Pozwala na prowadzenie księgowości i rozliczeń kadrowo-płacowych firm, instytucji publicznych, spółdzielni, fundacji i organizacji non profit. Obsługuje dowolną liczbę podmiotów – bez limitów i ograniczeń. ZALETY:

-Szybkie wprowadzanie dokumentów

-Brak limitów i ograniczeń dot. liczby rozliczanych firm

-Środki Trwałe i Finanse dla dowolnej liczby firmy

-Wygodny import danych z systemów Klientów

-Bezpłatna pomoc telefoniczna i drogą elektroniczną

-Bezpośrednia wymian danych: ZUS, e-deklaracje, JPK, bankowe systemy rozliczeniowe.

KPiR- Niezwykle prosty i przyjazny program przeznaczony dla Biur Rachunkowych, które rozliczają Klientów na podstawie Książki Przychodów i Rozchodów lub ewidencji przychodów objętych zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Aplikacja jest intuicyjna w obsłudze i bogata w funkcje usprawniające codzienną pracę księgowych.

 • 2fk– to system umożliwiający kompleksowe prowadzenie księgowości w formie pełnej księgowości oraz dodatkowo opcjonalnie w formie księgi przychodów i rozchodów bądź ryczałtowej ewidencji przychodów. Zawiera wiele modułów dodatkowych, pozwalających na prowadzenie wszystkich wymaganych ewidencji oraz na pełne rozliczenie firmy i jej właścicieli z urzędem skarbowym.Przy projektowaniu programu szczególny nacisk położono na szybkość wprowadzania danych bez użycia myszki. Zoptymalizowane wprowadzanie dokumentów oraz cały system kontroli umożliwia zmianę organizacji pracy – dane wprowadzać może osoba nie znająca się na księgowości, natomiast księgowy tylko sprawdza i zamyka rozliczenia. Dzięki licznym konsultacjom z ekspertami prowadzącymi biura rachunkowe program dopracowano w najmniejszych szczegółach. R2fk jest 4 generacją systemów do obsługi księgowości, rozwijanych od 1992 roku.  Charakteryzuje się stosunkowo niską ceną, szybkim wdrożeniem oraz prostą i intuicyjną obsługą, którą mogą szybko opanować nawet początkujący użytkownicy komputerów.Ze względu na możliwość obsługi w jednym programie firm o różnych rodzajach księgowości (pełna, księga przychodów, ryczałt) program wydaje się być szczególnie atrakcyjną ofertą dla biur rachunkowych.Równie interesujący może być dla firm przechodzących z księgi przychodów na pełną księgowość, gdyż ze względu na identyczny interfejs i sposób wprowadzania danych zasadniczo ułatwi rozpoczęcie pracy.

Programy darmowe:

 • Alaksięgowość uproszczona – Pozwala na prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów lub Ewidencji Przychodów (z możliwością wprowadzania zapisów w kilku miesiącach równolegle), rozliczanie podatku dochodowego, wydruk niezbędnych deklaracji, prowadzenie kartotek kontrahentów, urzędów skarbowych, zdarzeń gospodarczych, kont i innych. W zależności od wersji program pozwala także na prowadzenie rejestrów i rozliczeń VAT.
 • Książka Przychodów i Rozchodów KPiR – Profesjonalny program finansowo-księgowy, który doskonale sprawdzi się w obsłudze zarówno małych jak i średnich przedsiębiorstw. KPiR umożliwia prowadzenie ewidencji kosztów i zakupów, wystawianie deklaracji podatkowych i ZUS, pełną obsługę środków trwałych oraz ewidencjonowanie rejestrów VAT zakupu i sprzedaży.
 • Księga Express STD – Bezpłatna wersja programu finansowo-księgowego Księga Express PRO firmy TGSoft. Umożliwia prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, Rejestrów Sprzedaży i Zakupów VAT, a także sporządzanie deklaracji PIT-5, PIT-5L, VAT-7, VAT-7K. Pozwala na prowadzenie kartoteki kontrahentów, rozliczanie wspólników, automatyczną aktualizację rejestrów VAT na podstawie dokonanych wpisów do KPiR.
 • Pakiet przedsiębiorcy – Mała Księgowość – Niewielka, prosta aplikacja, umożliwiająca obsługę nieograniczonej ilości firm rozliczających podatek dochodowy na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR) lub ryczałtu ewidencjonowanego.
 • VATowiec – Program umożliwia m.in prowadzenie zarówno uproszczonej jak i pełnej rachunkowości (wieloletni plan kont, bilans, obroty), rejestrów sprzedaży i zakupów VAT, ewidencji środków trwałych i wyposażenia, obsługę kasy i rachunków bankowych, rozliczanie kosztów eksploatacji pojazdów, produkcję z kompletacją i wiele innych.

 

Zestawienie powstało w oparciu o najnowsze rankingi i listy programów do księgowości sporządzone na przełomie 2018/2019 roku.

 ×

Zamówić rozmowę