- 1 września 2021
- Posted by: olga
- Category: Artykuły
Wymóg konta bankowego
Wszystkie osoby prawne i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w Polsce zobowiązane są do posiadania rachunków bieżących, na które przekazywane są pieniądze od klientów i kontrahentów, a środki wydatkowane są na działalność operacyjną.
Rachunek rozliczeniowy jest rodzajem narzędzia współpracy między bankiem a klientem. Aby śledzić przepływ środków, wystarczy pobrać wyciąg bankowy.
Wyciąg bankowy z rachunku bieżącego firmy to najważniejszy dokument finansowy, który odzwierciedla i potwierdza wykonanie transakcji na rachunku, otrzymanie i wydatkowanie środków klientów banku. Wyciąg jest kopią ksiąg rachunkowych banku, wręczaną klientowi. Ten podstawowy dokument księgowy służy jako podstawa do kalkulacji zysków i kosztów, a także dla celów podatkowych i księgowych.Wyciąg bankowy jest dokumentem obowiązkowym (podlegającym kontroli podatkowej) zgodnie z ustawą o rachunkowości w Polsce.
Wyciąg bankowy generowany jest z programu bpnka ostatniego dnia miesiąca. Polskie prawo nie przewiduje ścisłej formy wyciągu z konta, istnieje jednak lista niezbędnych informacji, które należy wskazać w wyciągu:
Nazwa banku, jego adres siedziby, dane bankowe (BIK i konto korespondencyjne), nazwa oddziału lub oddziału, nazwa urzędu;
- Nazwa klienta i numer rachunku bieżącego;
- Data utworzenia (gg.mm.rrrr);
- Numer wyciągu;
- Wybrany okres do wygenerowania wyciągu;
- Salda na początek okresu i jego koniec;
- Całkowita kwota ruchu na rachunku bieżącym (uznania i obciążenia);
- Zestawienie wszystkich transakcji na rachunku – przychód/koszt, ze wskazaniem daty transakcji oraz krótkim opisem.
Jak otrzymać wyciąg bankowy
Ze względu na nacisk w sektorze bankowym na zdalną obsługę klienta istnieje wiele sposobów uzyskania wyciągu bankowego:
- Uzyskanie wyciągu z konta osobistego. Tutaj możesz utworzyć wyciąg bankowy za miesiąc, wyświetlić go i pobrać lub wydrukować.
- Uzyskanie wyciągu w oddziale banku.
UWAGA! W zależności od banku i taryfy, niektóre sposoby żądania wyciągu mogą podlegać prowizji. Wyciąg elektroniczny jest zazwyczaj bezpłatny.
Różnice „Wyciąg bankowy”, a „Historia operacji”
Wiele aplikacji polskich banków posiada dwie funkcje lub dwie osobne zakładki – „Wyciąg bankowy” i „Historia operacji”. Klienci często mylą te funkcje i składają niewłaściwy dokument organom podatkowym, chociaż treść tych dokumentów jest podobna.
W zakładce „Historia operacji” będziemy mogli zobaczyć tylko listę transakcji wykonanych za osobny okres, przejrzeć płatność lub wniosek o odsetki, zobaczyć datę i godzinę operacji, w razie potrzeby powtórzyć tę operację. Nie będzie tu będzie numeru dokumentu, a także salda i sald na początku i na końcu, jak na „Wyciągu bankowym”.
WAŻNE! „Historia transakcji” nie jest dokumentem księgowym i nie jest akceptowana przez organy podatkowe! Tylko „Wyciąg bankowy” będzie tu uznawany.
WAŻNE! Tylko „Wyciąg bankowy” daje wyobrażenie o przychodach i wydatkach środków na koncie przez określony czas. Jeśli mówimy o rachunkowości przedsiębiorstwa, to na podstawie „Wyciągów bankowych” i załączników do nich – dokumentów płatniczych – księgowy prowadzi ewidencję podatkową i księgową, a także raportuje do organów podatkowych.