- 28 maja 2019
- Posted by: badamowicz
- Category: Nowości
Założenie firmy na Słowacji lub w Polsce – Co wybrać?
Wielu przedsiębiorców z Polski z chęcią kieruje się do sąsiadującej od południa Słowacji. Coraz więcej osób decyduje się także na przeniesienie lub rozpoczęcie swojej działalności właśnie w tym kraju. Co motywuje ich, do podjęcia takich decyzji? Czy na Słowacji łatwiej niż w Polsce jest założyć firmę i prowadzić przedsiębiorstwo? Przyjrzyjmy się więc kilku korzyściom, jakie oferuje Słowacja osobom, które pragną prowadzić własną firmę i chcą wiedzieć, co zyskują poprzez zakładanie spółek na Słowacji.
Opłaty towarzyszące zakładaniu firmy na Słowacji
Przede wszystkim, jako zaletę, osoby, które prowadzą działalność na Słowacji, wskazują niższe podatki i składki. Podstawowa składa VAT na Słowacji wynosi jedynie 20%, a więc nieco mniej niż w Polsce. Stawka CIT to z kolei 21% – taka występuje w każdym przypadku ( w Polsce te stawki zależne są od okoliczności. Dodatkowo warto pamiętać, że w tym niewielkim kraju nie obowiązują podatki od środków transportowych. Prowadzenie firmy na Słowacji opłaca się więc tym osobom, które posiadają na przykład własne tiry. Nie ma tam także akcyzy od pojazdów. Można także odliczyć całość VAT od osobowych samochodów w firmie. Branża transportowa na Słowacji może więc tylko zyskać. Przekłada się to również na opłacalność i wzrost importu i eksportu ze Słowacji jeżeli chodzi o spedycję oraz transport lądowy.
Na Słowacji koszty składek, które pracodawca musi odprowadzać za swoich pracowników są nieco wyższe niż w Polsce (patrz tabela). Minimalnie niższa jest natomiast płaca minimalna (520 euro, w Polsce 523), a osobom zatrudnionym przysługuje na przykład krótszy urlop wypoczynkowy (25 dni). Pracownika można także zatrudnić na czas określony nawet do dwóch lat i dwukrotnie to przedłużyć. Wszystko to zachęca do działania na terenie Słowacji, a poza tym mniejsze koszty umożliwiają zatrudnienie większej liczby pracowników.
Nieznaczne formalności przy zakładaniu firmy na Słowacji
Słowacja cechuje się także zdecydowanie mniej rozbudowaną biurokracją od Polski. Zamiast konieczności odwiedzania wielu placówek, wystarczy zgłosić się do urzędu rejestrującego. Można także sprawę załatwić za pomocą maila – przy użyciu podpisu elektronicznego – lub pocztą, a cała opłata za proces rejestracyjny firmy wynosi 5 euro. Całość procedury zajmuje niecały miesiąc i można już rozpocząć pracę w firmie. W porównaniu z polskimi urzędami jest to faktycznie zdecydowane uproszczenie, które może zachęcać do prowadzenia działalności właśnie na Słowacji. Założenie i zarządzanie firmą wydaje się tam być o wiele łatwiejsze.
Dodatkową zaletą, którą oferuje wszystkim przedsiębiorcom Słowacja, jest brak wymaganych w innych krajach do założenia firmy koncesji (w przypadku niektórych gałęzi gospodarki zmonopolizowanych przez państwo) czy licencji (w przypadku zawodów zamkniętych). Oznacza to, że formalności są uproszczone do minimum nie tylko pod względem koniecznych odwiedzin w urzędach, ale także na poziomie zezwoleń, które trzeba zdobyć, żeby móc w ogóle myśleć o prowadzeniu własnej działalności. Obowiązek koncesjonowanej działalności gospodarczej zniesiono tam bowiem w czerwcu 2010 roku. Można to odczuć w przypadku działalności, które wymagają licencji (na przykład kierowca taksówki) lub koncesji, ponieważ należą do branży, w której monopol ma państwo (można tu zaliczyć między innymi produkcję i sprzedaż paliwa, działalność związaną z wydobyciem kopalin, ochronę osób i mienia czy przewozy lotnicze). Oczywiście pamiętać jednak należy, że odpowiednie wykształcenie i uprawnienia oraz doświadczenie zawodowe na Słowacji także są nam potrzebne w trakcie prowadzenia działalności oraz że aby sprzedawać na przykład wyroby alkoholowe wciąż potrzebujemy zezwoleń, nadal jednak omijamy część formalności. Tak łatwy dostęp sprawia, że osoby, które w Polsce musiałyby przebyć naprawdę długą i najeżoną restrykcyjnymi wymogami drogę, na Słowacji mogą założyć własną firmę bez większego problemu.