Zmiany w ustawie o CIT

Zmiany w ustawie o CIT

Sejm uchwalił w tym tygodniu nowelę ustawy o CIT, która ma na celu zawieszenie na dwa lata przepisów o podatku minimalnym i wydłużenie tarczy antyinflacyjnej do końca roku 2022. Nowy akt prawny zawiesza na dwa lata przepisy o podatku minimalnym, wydłuża tarczę antyinflacyjną do końca roku 2022 oraz utrzymuje stawki VAT na poziomie 8 i 23% w roku.

Wydłużona tarcza antyinflacyjna

W ustawie zawarte zostały przepisy, które wydłużają tarczę antyinflacyjną z 31 października 2022 do 31 grudnia 2022. Oznacza to utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczących: żywności, paliw, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej oraz nawozów. W następnym roku i kolejnych zostaną utrzymane stawki podatku VAT na poziomie 8 % (stawka obniżona) oraz 23%. (stawka podstawowa).

Przypominamy, że wśród najważniejszych modyfikacji zapisanych w ustawie znalazły się również zmiany przepisów i odroczenie wejścia w życie regulacji o minimalnym podatku dochodowym (zawieszenie na lata 2022-2023) przy jednoczesnej zmianie progu rentowności, przy którym podatek minimalny jest stosowany, uchylenie przepisów o tzw. ukrytej dywidendzie oraz zmiana przepisów dotyczących obowiązku dokumentacyjnego w zakresie tzw. pośrednich transakcji krajowych, a także odnoszących się do polskiej spółki holdingowej (PSH).×

Zamówić rozmowę