Otwarcie rachunku bankowego

Jak firma może otworzyć rachunek bankowy w Polsce?

Dlaczego potrzebujesz konta bankowego dla firmy w Polsce? To obowiązkowe, bez konta bankowego praktycznie nie da się prowadzić biznesu w Polsce. Wszystkie płatności na ubezpieczenie społeczne, podatki i inne opłaty rządowe muszą być dokonywane przelewem bankowym. Ponadto Twoja firma zostanie sprawdzona na Białej Liście (zobacz nasze artykuły) przez kontrahentów. W poniższym artykule omówimy procedurę i krok po kroku.

Progress Holding zapewnia pełne wsparcie przy otwieraniu rachunków bankowych w Polsce. Jeśli nie otworzysz konta, zwrócimy pieniądze pomniejszone o koszty tłumaczenia, napisz na office@progressholding.pl

Otwarcie konta dla osoby niebędącej rezydentem wymaga osobistego stawienia się w banku. Pełnomocnictwo nie działa w tym przypadku, nie otwieramy również rachunków dla firm niebędących rezydentami.

Dokumenty wymagane do otwarcia konta bankowego dla firmy.

Istnieją dwie opcje otwarcia rachunku bankowego dla firmy w Polsce: przez pełnomocnika i osobiście

 1. A) Otwarcie rachunku bankowego dla firmy w Polsce za pomocą pełnomocnictwa
 2. Pełnomocnictwo notarialne (POA) członka zarządu (dyrektora) wpisanego do KRS – banki niechętnie działają na bazie POA. POA musi wskazać, że osoba upoważniona może swobodnie dysponować środkami. Na początku nie masz pieniędzy na koncie, następnie odwołujesz nadane pełnomocnictwo, aby ponownie samodzielnie zarządzać kontem.
 3. Wyciąg z KRS – tak naprawdę bank potrzebuje tylko numeru KRS. Bank sam sprawdzi dane KRS. Bank w szczególności sprawdza osobę udzielającą pełnomocnictwa, jej uprawnienia, posiadany PESEL, REGON, NIP
 4. Zgodnie z prawem = Statut Spółki
 5. Bank wymaga podpisywania oświadczeń typu: o braku powiązań politycznych (PEP), braku kryptowaluty.
 6. B) Otwarcie rachunku bankowego dla firmy w Polsce osobiście
 7. Paszport członka zarządu (dyrektora).
 8. Wyciąg z KRS – tak naprawdę bank potrzebuje tylko numeru KRS. Bank sam sprawdzi dane KRS. Bank w szczególności sprawdza osobę, która udzieliła pełnomocnictwa, jej uprawnienia, obecność PESEL, REGON, NIP
 9. Zgodnie z prawem = Statut Spółki
 10. Bank wymaga podpisywania oświadczeń typu: o braku powiązań politycznych (PEP), braku kryptowaluty.

Banki mogą mieć różne wymagania, ale w zasadzie to są główne dokumenty, jakie będą potrzebne. Niektóre banki z zasady nie otwierają rachunków firmom, których właścicielami są nierezydenci.

Instrukcja krok po kroku jak otworzyć rachunek bankowy dla firmy w Polsce

 1. Wybór banku.

Jak wybrać dobry bank dla firmy w Polsce? Zasadniczo pierwszych 20 banków działających w Polsce to duże i wiarygodne placówki. Lista banków znajduje się poniżej. Szereg banków ma możliwość obsługi w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim, mają wsparcie w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Ceny usług są podobne. Plany taryfowe są różne i warto zapytać bank, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni.

 1. Udaj się osobiście do oddziału banku (lub zrobi to osoba zaufana) i skontaktuj się z referentem w biurze firm.
 2. Prześlij dokumenty wymienione na liście
 3. Urzędnik prosi o informacje dotyczące przedmiotu działalności, obrotów firmy (rzeczywistych i planowanych), wskazuje planowaną kwotę wpływów na rachunek oraz wysokość stałego salda, inne usługi bankowe.
 4. Określić, w jakich walutach będą prowadzone rachunki. Lista dostępnych walut jest ograniczona i sprowadza się głównie do (PLN, EUR, USD, GBP, CHF). Zrozum, że zwykle cena za utrzymanie pierwszego konta jest niższa, a dla innych wyższa. Należy pamiętać, że prawie każda usługa jest płatna. Bankowość elektroniczna i karta są wydawane bez wniosku.
 5. Określić limity dla transakcji bankowych. Zobacz poniżej
 6. Określ, jakiej karty bankowej potrzebujesz. Karta bankowa może być przeznaczona na określoną walutę lub wielowalutową, w zależności od banku.
 7. Możesz poprosić bank o połączenie Twoich kont osobistych i firmowych z jednym loginem, wtedy usługa będzie łatwiejsza.
 8. Bank przygotowuje dla Ciebie dokumenty lub wystawia wniosek o ich akceptację w centrali. Bank podpisuje z Tobą umowy i zapewnia dostęp do Twojego konta. Zwykle są oddzielne umowy dla każdego rachunku, karty i bankowości elektronicznej. Wszystkie kody PIN otrzymasz na miejscu. Kartę otrzymasz pocztą w ciągu kilku dni.

Jak długo trwa otwarcie konta dla firmy w polskim banku?

Bez względu na POA lub osobistą obecność warunki są takie same. W zależności od banku około 1-2 godzin lub około 7-14 dni.

Ważne: bank otworzy dla Ciebie rachunek VAT w PLN bez pytania, ale będzie to obciążone opłatą. To konto jest przeznaczone do płatności podatku VAT. Zobacz nasze artykuły

Jakie są limity operacji w polskich bankach?

Zwykle bank ustala limity przelewów. W oddziałach banku zwykle do 1 mln zł. Oczywiście jest możliwość zwiększenia limitu. Istnieją limity transakcji kartą, oddzielnie dla zakupów online, płatności w sklepach i wypłat gotówki. Gotówkę możesz wypłacić w kasie banku bez ograniczeń, ale po wcześniejszym zamówieniu tej kwoty w oddziale banku.

Progress Holding Sp z o. o. zapewnia pełne wsparcie i otworzy konto bankowe w Polsce Polecamy głównie PKO BP S.A., Santander Bank Polska S.A. Pomagamy w wyborze optymalnego planu taryfowego obsługi, pisz na office@progressholding.pl

Prowizje i opłaty za prowadzenie rachunku w polskim banku

Opłat jest wiele, skupimy się na kilku najpopularniejszych:

 • Prowizja za prowadzenie konta miesięcznie od 0 do 35 zł miesięcznie w zależności od planu taryfowego.
 • Przelew na terenie Polski od 1 zł do 1,5 zł. Podatek i przelew ZUS 0 zł.
 • Wypłata gotówki lub wpłata 0,5% min 10 zł
 • Wypłata lub doładowanie gotówki w bankomacie banku – 0, kolejny bankomat 2,5% min 5 zł. Wypłaty gotówki za granicą od 2% do 3,5%
 • Przelewy zagraniczne: SWIFT od 8 dolarów, ale nie więcej niż 60 dolarów SEPA – tylko dla przelewów EURO od 5 zł i nie więcej niż 20 zł

Prowizje polskiego banku zależą od tego, ile będzie kosztować operacja i ile pieniędzy pozostanie na koncie.

Ważne: W ostatnich latach wymagania polskich banków wobec osób prawnych-klientów wzrosły. Często zdarza się odmowa otwarcia konta dla polskiej firmy, zwłaszcza jeśli wśród założycieli nie ma Polaków. Służby kontrolne banku uznają, że Klient prowadzi beznadziejną działalność i po prostu odmawia otwarcia rachunku. Nie ma możliwości odwołania się od tej decyzji.

Lista popularnych banków, lista według wielkości aktywów dla tych wielkości banku:

 1. PKO BP S.A.
 2. Bank Pekao S.A.
 3. Santander Bank Polska A.
 4. mBank A.
 5. ING Bank Śląski A.
 6. BNP Paribas A.
 7. Bank Millennium A.
 8. Alior Bank A.
 9. Citi Handlowy S.A.
 10. Getin Bank S.A.
 11. BOŚ Bank S.A.
 12. Idea Bank A.
 13. Raiffeisen Bank Polska A.
 14. Bank Handlowy w Warszawie A.
 15. Idea Bank S.A.
 16. Bank Ochrony Środowiska A.
 17. Credit Agricole Bank Polska A.
 18. Bank Polskiej Spółdzielczości A.

Uzyskaj bezpłatną konsultację i napisz do nas – office@progressholding.pl

Działamy na terenie całego kraju

Prowadzimy obsługę po polsku, rosyjsku i angielsku

Bezpłatnie skonsultujemy Twoje pomysły

Inne rozdziały
baner-doradztwo-1
Zakładanie firm w Polsce
SPRAWDŹ
baner-doradztwo-1
Zakładanie firm za granicą
SPRAWDŹ
×

Zamówić rozmowę