Zezwolenia na pracę dla cudzoziemców

WAŻNE!

Nie jesteśmy agencją rekrutacyjną/ agencją pracy, ale ułatwiamy legalne znalezienie pracy w Polsce i pobyt tutaj. Bez legalnego zezwolenia na pracę nie możesz rozpocząć pracy w Polsce. Pracodawcy wolą mieć gotową do pracy siłę roboczą, więc każdy pracownik musi mieć pozwolenie na pracę. Dlatego będziesz mieć znacznie większe szanse na znalezienie pracy, gdy będziesz posiadać pozwolenie na pracę w swoich rękach. Ponadto możesz przyjechać do Polski i poszukać ofert pracy na miejscu. Pamiętaj, że proces uzyskania pozwolenia na pracę trwa kilka miesięcy, dlatego im wcześniej zaczniesz, tym wcześniej otrzymasz pozwolenie na pracę.

Jak uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca w Polsce?

– takie pytanie zadają sobie cudzoziemcy, którzy mają zamiar pracować w Polsce, lub polskie firmy potrzebujące rąk do pracy.

W Polsce jest stały niedobór rąk do pracy. Na 38,4 mln mieszkańców tylko 16,5 mln pracuje. Według Eurostatu, który liczy zatrudnienie w przedziale wiekowym pomiędzy 20 a 64 rokiem życia, średnia dla EU wyniosła 73,1%. Dla Polski 72,2%. Podczas kiedy dla Szwecji 82,4%.

W najbliższych latach polscy pracodawcy będą poszukiwać pracowników z zagranicy. Zatem temat zezwolenia na prace dla cudzoziemców w Polsce jest aktualny na wiele lat.

Jakie zezwolenia na pracę występują w Polsce?

Najczęstsza formą uzyskania zezwolenia zatrudnienia dla cudzoziemca jest ,,Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi,,.

Ten typ zezwolenia na prace można określić jako procedura uproszczona uzyskania zezwolenia na pracę. Procedurę tą można stosować w przypadku obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Ukrainy.

Procedura standardowa dotyczy uzyskania zezwolenia na wykonywanie pracy przez cudzoziemca typu A lub typu B.

Typ A zezwolenia na pracę dotyczy wszystkich pracowników poza członkami zarządów

Typ B zezwolenia na pracę dotyczy członków  zarządów

Jacy cudzoziemcy najczęściej występują o zezwolenie na pracę w Polsce?

W Polsce najwięcej migrantów zarobkowych to  obywatele Ukrainy, Białorusi, Chin i Wietnamu (dane ze stycznia 2020). Najczęściej  o zezwolenie na prace  występują  cudzoziemcy z sąsiednich krajów, lub z krajów gdzie występuje nadmiar pracowników i którzy nie mogą znaleźć  pracy w ojczystym kraju. Zatrudnianie obcokrajowców w Polsce jest zdecydowanie największe wśród miast powyżej 500 tys. mieszkańców (21%).

Dobierz usługę dla siebie