Wpływ koronowirusa na przedsiębiorców w Polsce cz.2

Wpływ koronowirusa na przedsiębiorców w Polsce cz.2

Otwierają się nowe możliwości

W chwili, gdy kontakt międzyludzki został ograniczony do niezbędnego minimum, otwarły się szersze możliwości na sprzedaż online i idącą z tym często w parze spedycja.  Podobnie wszelka działalność internetowa bazująca na streamingu materiałów audiowizualnych. Nastąpił też na rynku znaczny spadek cen surowców. M.in. cena ropy obniżyła się o ponad 50%, innych surowców również, na przykład gazu. Jego zapotrzebowanie do użytku domowego może wzrosnąć, ponieważ większość ludzi pozostaje w domu, spadek popytu w sektorach przemysłowym, handlowym i transportowym prawdopodobnie będzie znacznie wyższy. Oznacza to, że ceny komponentów surowcowych w polskiej produkcji również ulegną spadkowi. W tej chwili będzie można uruchomić zasoby własne lub nabywać surowce w większych ilościach za stosunkowo niskie ceny.

Spada również cena transportu, a jednocześnie popyt na niego wzrasta (wykluczając transport lotniczy). Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania na spedycję, przez co ceny stają się bardziej atrakcyjne. Zwłaszcza na wewnątrzkrajowy dowożący towary do konsumentów, czy to ilości hurtowe czy zakupy detaliczne.

Zmiany zachowań konsumentów

W zachowaniach konsumentów zauważalna jest nie tylko zmiana miejsca dokonywanych zakupów (w miarę możliwości online, wyjątkiem są tu zakupy spożywcze lub niezbędne usługi naprawcze), ale przede wszystkim forma płatności za nabyte towary. Gotówka to w tej chwili zło konieczne. Wykorzystuje się obecnie płatności kartą, płatności zbliżeniowe, transfery za pomocą aplikacji Blik lub też tradycyjne przelewy. Wszystko, aby zminimalizować kontakt bezpośredni.

Warto jeszcze zaznaczyć wzrost znaczenia kas samoobsługowych, takich, jakie możemy znaleźć np. w Tesco czy sieci Rossmann, które nie tylko usprawniają sprzedaż, ale również minimalizują kontakt między osobami.

Zmalało również zapotrzebowanie na transport publiczny. Krajowy, nie wspominając o międzynarodowym, zamarł, a miejski użytkowany jest tylko w przypadku, gdy ktoś nie ma innej możliwości. Podobnie ma się sprawa z taksówkami czy popularnym w ostatnich latach Uberem.

Wnioski  – co należy robić?

Większość producentów i sprzedawców ma realną szansę skorzystaj z obecnej sytuacji, a przynajmniej nie odczuć znacznego spadku zysków. Podsumowując, oto co firmy powinny przedsięwziąć aby przetrwać ten trudny czas:

  • Skupić działania na internecie/na dowozie artykułów do klientów, podobnie jak i potencjalną reklamę.
  • Dobrym pomysłem jest również zminimalizowanie importu i rozpoczęcie własnej produkcji bazując na niskim koszcie surowców.
  • Gastronomia powinna skupić się wyłącznie na dowozie dań, a nawet udostępnieniu opcji przyjazdu do lokalu i odbioru osobistego wcześniej przygotowanych potraw.
  • Nastawić się trzeba na walkę o uwagę konsumenta i jego chęć ponownego zakupu. Warto pomyśleć o atrakcyjnych ofertach, promocjach i upominkach do zamówień. Nabywca to zapamięta i wróci do sprzedawcy ponownie.

Wpływ koronowirusa na przedsiębiorców w Polsce cz.2